Zalety outsourcingu kadrowo-płacowego

Outsourcing jest popularnym w ostatnich latach przeniesieniem pewnych obowiązków firmowych na firmy zewnętrzne. Jest to sposób na optymalizację wydatków firmowych i jednocześnie zmniejszenie konieczności zatrudnienia osób na konkretnych stanowiskach. Czy w sprawach kadr i płac powierzenie obowiązków specjalistom ma sens?

Na czym to polega?

Zatrudniając kadrowego w swojej firmie, właściciel musi stworzyć dla niego wakat i opłacać go każdego miesiąca, bez względu na wysokość przychodów firmy. Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna byłaby, ze względu na swoje kwalifikacje, tylko za obsługę kadrowo-płacową zatrudnionych w firmie osób. Etatowy kadrowy jest niezastąpiony w przypadku firm zatrudniających kilkadziesiąt czy kilkaset osób. W przypadku mniejszych firm osoba na tym stanowisku zwyczajnie nudziłaby się. Dlatego warto wdrożyć outsourcing kadrowo płacowy. Polega on na tym, że kwestie wypłaty wynagrodzeń, rekrutacji, załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem i ubezpieczeniem pracowników, należą do firmy zewnętrznej, a nie są przypisane do konkretnego stanowiska. Firma zleca sprawy kadrowo-płacowe specjalistom z innej firmy, którzy na podstawie umowy zobowiązują się do wykonywania powierzonych im zadań rzetelnie i na czas. Firma decydująca się na outsourcing jest więc zabezpieczona, ponieważ wszelkie zaniedbania w tej kwestii nie są z jej winy.

Zalety outsourcingu

Wśród zalet outsourcingu należy wymienić brak odpowiedzialności karnej za niedotrzymanie terminów, czy błędy popełnione w trakcie pracy. Całą odpowiedzialność za to bierze na siebie firma zewnętrzna. Kolejną, chyba największą, zaletą outsourcingu kadrowo-płacowego, jest optymalizacja kosztów. Firma nie zatrudnia pracownika na etat, a jedynie płaci określoną w umowie stawkę firmie zewnętrznej, dużo niższą niż koszty utrzymania stanowiska. Istotne jest również to, że obowiązki kadrowo-płacowe wykonywane mogą być z ramienia firmy zewnętrznej przez jej różnych pracowników, więc pracodawca otrzymuje usługę bez względu na to, kto konkretnie ją wykona.

Outsourcing kadrowo płacowy jest rozwiązaniem korzystnym dla mniejszych firm, gdzie zatrudnianie etatowego kadrowego nie wchodzi w grę. Pozwala na optymalizację zysków i zmniejsza odpowiedzialność za ewentualne błędy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here