Rodzaje i zastosowanie probówek

0
10566

Probówka to przedmiot o charakterystycznym, cylindrycznym kształcie, kojarzący się głównie z pobieraniem krwi. Niemniej jednak w praktyce wykorzystywane są one również w celu transportu oraz przetwarzania krwi do badania surowicy, osocza czy też krwi pełnej w badaniach laboratoryjnych. I choć każdy z nas doskonale wie jak wygląda opisywany typ akcesoriów medycznych, to jednak wyłącznie nieliczne osoby zdają sobie sprawę z faktu, iż istnieją różne rodzaje probówek. Wspomniane różnice wynikają oczywiście z przeznaczenia probówek. Poznaj rodzaje oraz zastosowanie poszczególnych typów probówek.

Rodzaje probówek

Tradycyjne – z reguły są one wykonane ze szkła dość niskiej jakości, co umożliwia zachowanie bardzo przystępnej ceny. Wyglądem przypominają swobodnie otwartą, szklaną rurkę z okrągłym dnem.

Eppendorferki – odmiana probówek tradycyjnych o długim, stożkowym dnie. Ten typ probówek wykorzystywany jest do pracy z bardzo małymi ilościami substancji. Wspomniane stożkowe dno zapobiega „rozpływaniu się” próbki po ściankach naczynia, umożliwiając tym samym spłynięcie pobranego materiału na dno.

Kolbki probówkowe – produkowane są one z wysokiej jakości szkła. Kolbki probówkowe posiadają szlifowe zakończenie umożliwiające szczelne zamknięcie naczynia. Mogą być one wykorzystywane do destylacji próżniowej. Zdarza się, że na bocznej ścianie umieszczona jest orientacyjna skala objętości.

Probówki specjalnego przeznaczenia – przykładem tego rodzaju naczyń są grubościenne probówki wirówkowe bądź też stworzone w celu przeprowadzania reakcji pod zwiększonym ciśnieniem. Warto dodać, iż probówki produkowane z tworzyw sztucznych z reguły posiadają zamknięcie.

Zastosowanie probówek

Probówki używane są zazwyczaj w analizie jakościowej. Mogą być także wykorzystywane do przeprowadzania reakcji chemicznych na małą skalę i różnego rodzaju testów masowych.

Jak zostało to wspomniane, wybrane typy probówek posiadają zamknięcie w postaci korka. Co ciekawe, kolor wspomnianego korka oznacza rodzaj materiału diagnostycznego. Produkowane są korki w następujących kolorach:

  • Żółty – badania biochemiczne w surowicy z żelem separującym
  • Zielony – badania biochemiczne w osoczu z heparyną litową
  • Jasnozielony – z żelem i heparyną litową
  • Czerwony – badania biochemiczne w surowicy
  • Szary – oznaczanie poziomu glukozy
  • Fioletowy – badania hematologiczne
  • Brązowy – badania biochemiczne w surowicy z granulatem
  • Niebieski – badania układu krzepnięcia
  • Czarny – oznaczenia OB

Wszystkie opisane w tekście typy probówek dostępne są na stronie stronie DanLab.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here