Słownik młodzieży

Język to żywy twór. Oznacza to, że nie istnieje jeden sztywno określony zbiór słownictwa, którego ludzie używać będą już zawsze. Oczywiście, znajdą się słowa, które przetrwały w niezmienionej formie przez wieki i przetrwają zapewne przez kolejne.

Większość wyrazów ulega jednak ewolucji – dostosowujemy je do naszych aktualnych wymagań i kompetencji kulturowych. Podobnie jest z samym zasobem słownictwa – ewoluuje on na przestrzeni czasu. Różnorodne słowa są dodawane lub usuwane z naszego słownika. Dotyczy to szczególnie określonych grup społecznych, które “bawią się” językiem, dodając do niego zupełnie nowe wyrazy lub modyfikując istniejące pod kątem ich brzmienia, bądź znaczenia. Zjawisko to występuje zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, które w komunikacji tworzą własny slang. W poniższym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zrozumieć współczesny słownik slangu młodzieżowego.

Czym jest slang?

Warto zacząć od wyjaśnienia pojęcia, jakim jest slang. Otóż termin ten oznacza potoczną odmianę języka, której używa określona grupa społeczna. Slang często jest elementem charakterystycznym danej społeczności i w większości przypadków różni się od standardowego języka, którego używa reszta społeczeństwa. Z tego powodu, osoby, używające slangu w obecności tych, którzy z jakiegoś powodu nie przynależą do ich grupy społecznej, często są nierozumiani lub źle odbierani (np. dzieci, mówiące slangiem do swoich rodziców). Slang, a zwłaszcza slang dzieci i młodzieży, wywoływać może zatem pewne problemy komunikacyjne, które można jednak rozwiązać.

Jakich słów używa młodzież?

Aby uniknąć lub rozwiązać obecne problemy komunikacyjne, w pierwszej kolejności należy zapoznać się ze słownictwem, jakim posługują się dzieci i młodzież. Jakich słów używa zatem ta grupa społeczna?

Oto trzy najczęściej używane przez dzieci i młodzież wyrazy:

  1. POV – skrót od angielskiego zwrotu point of view. Oznacza opowiadanie o jakiejś historii przez osobę, która uczestniczyła w opisywanych wydarzeniach. Na popularność słowa wpłynęły popularne na Instagramie i TikToku filmiki, które przedstawiają daną historię z punktu widzenia jej twórcy.
  2. Imagine – w zależności od kontekstu oznaczać może zarówno: wyobraź sobie, jak i marzę o tym.
  3. UwU – słowo to oznacza, że coś jest urocze lub słodkie. Sygnalizować może również szczęście. UwU powstało na tej samej zasadzie, co iks de (XD) – również jest emotikonem.

Jak zrozumieć slang dzieci?

Słownictwo, używane przez młodzież obejmuje oczywiście o wiele więcej wyrazów i może różnić się w zależności od konkretnych użytkowników tego slangu. Jak możemy zatem zrozumieć język dzieci i młodzieży?

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku skuteczna komunikacja. Pamiętaj o tym, że slang (zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży) może być sposobem na wyrażenie swojej osobowości. Z tego powodu bardzo ważna jest otwarta postawa. Aby chcieć zrozumieć język dzieci, musisz najpierw tego chcieć. Zamykanie się na nowe słowa i ich bezrefleksyjne krytykowanie to najczęstszy błąd, popełniany w tym kontekście przez dorosłych – właśnie dlatego spora część z nich nie zna dziecięcego slangu – dzieci, widząc negatywną postawę zwyczajnie nie chcą rozmawiać i tłumaczyć swojego oryginalnego języka.

Kiedy już przyjmiesz odpowiednie nastawienie, nie bój się zadawać pytań. Możesz oczywiście korzystać z Internetu i sprawdzać znaczenie poszczególnych słów w sieci. Najlepsze źródło informacji masz jednak prawdopodobnie tuż obok siebie. Spytaj dziecka, co oznacza użyte przez niego słowo. Dzięki temu pociecha zobaczy, że jesteś otwarty na nowe rzeczy. Przekona się także, że zależy Ci na dobrej komunikacji, a związku z tym – na dobrych relacjach.

Otwórz się na nowy świat!

Pamiętaj o tym, że język wciąż się zmienia i jest to całkowicie naturalny i pożądany proces. Bez ewolucji i dodawania nowych wyrazów do zakresu słownictwa pewnie dalej posługiwalibyśmy się za pomocą gestów i obrazków, malowanych na ścianach – tak jak nasi najdawniejsi przodkowie. Doceniaj zatem bogactwo nowych wyrazów i postaraj się zrozumieć język, jakim posługują się dzieci i młodzież.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here