Rozwój fotowoltaiki

Fotowoltaika to inaczej dziedzina techniki, której zadaniem jest zajmowanie się przemianą energii z promieni słonecznych na prąd stały. Jednym słowem jest to przykład źródła energii odnawialnej. Taka zielona energia jest dzisiaj już ogólnie dostępna. Każdy kto zdecyduje się na montaż fotowoltaiki może z niej bez problemu korzystać. Jednak by była ona skuteczna musi być dobrze zamontowana.

Jak to działa?

Działanie fotowoltaiki opiera się głównie na panelach słonecznych. Dlatego tak w montażu fotowoltaicznym ważne będzie jak i gdzie owe panele zostaną zamontowane. Panele słoneczne przechwytują poszczególne jednostki świetlne, a następnie wprawiane są w ruch stały elektrony, które tworzą prąd stały.

Z tego też powodu montaż fotowoltaiki opiera się na tym, że panele fotowoltaiczne są jak najbardziej wyeksponowane na światło słoneczne. Dobrze więc jest gdy zamontowane są na dachu, na południową część oraz nic je nie zacienia.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele to główny element całej instalacji, wykonane są one z krzemu, który w czasie przechwytywania najmniejszych cząsteczek światła, jakimi są fotony, wprawia w ruch elektrony. W ten oto sposób zostaje przetworzona energia naturalna na prąd stały.

Wytworzony prąd stały trafia bezpośrednio do inwertera solarnego, a tam jest przetworzony na prąd zmienny, który jest wykorzystywana do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Montaż fotowoltaiki powoduje, że do danego miejsca dostarczana jest energia, która jest szybciej wykorzystywana niż prąd z sieci. Dlatego też pozwala na robienie konkretnych oszczędności w gospodarstwie domowym.

Oszczędności

Fotowoltaika jest ceniona ze względu na to, że generuje bardzo duże oszczędności. Najważniejsze jest zawsze dobranie odpowiedniej mocy, która ma być wytworzona. O tym decyduje moc paneli fotowoltaicznych i ich ilość.

Jeśli chodzi o nasz klimat to zawsze panele fotowoltaiczne mają co przerabiać i skąd łapać światło. Dzieje się tak zarówno w dni mocno nasłonecznione jak i w dni pochmurne. Tyle tylko, że czasami jest nadmiar energii, która zostaje zmagazynowana, a czasami jest jej po prostu mniej. Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej na dachach domów spotyka się zamontowane panele słoneczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here