Niania pilnie poszukiwana

Średnio co trzeci rodzić dziecka powyżej jednego roku potrzebuje niani. Dlaczego? Nawet wtedy, gdy dzieci wybierają się do żłobka lub do przedszkola potrzebna jest dodatkowa opieka w dni, kiedy dziecko się rozchoruje i musi zostać w domu, a praca rodziców nie zawsze pozwala na takie rozwiązanie. Dlatego też warto korzystać z pomocy doświadczonych, dyspozycyjnych opiekunek, które chętnie służą pomocą i swoim czasem. Gdzie można je znaleźć? Ile trzeba zapłacić niani za godzinę?

Niania na cały dzień

Niektóre mamy już po kilku miesiącach decydują się wrócić do pracy. W takiej sytuacji odpowiednia niania jest niezastąpiona. Są rodzice, którzy stawiają na młode osoby (najlepiej dyspozycyjne studentki), które w każdej chwili mogą przyjechać do dziecka i spędzić z nim kreatywnie czas.

Są także rodzice, którzy szukają niani-babci. Takie osoby chętnie zatrudniają panie po 60 roku życia, które już są na emeryturze lub na rencie i które chcą sobie dorobić. Większość rodziców zatrudnia opiekunki legalnie (na umowę). W takiej sytuacji niania ma szansę zarobić od około 2000 zł do nawet 3500 zł za miesiąc.

Dorywcza niania

Ile zarabia niania zatrudniona na kilka godzin dorywczo? To zależy od wielu czynników. Przeglądając ogłoszenia w internecie, wielu rodziców szuka dorywczej pomocy do dziecka, gdy chcą wyjść razem do kina, na wesele lub na bal sylwestrowy. Opieka nad dzieckiem w takich przypadkach obejmuje zazwyczaj kilka godzin i ma polegać na zabawie z maluchem, na spędzaniu czasu kreatywnie oraz na podaniu dziecku posiłku.

Dorywcza niania zarabia od około 15 zł do nawet 25 zł za godzinę. Przeważnie na tego typu współpracę decydują się panie, które już gdzieś pracują, jednak chcą sobie dorobić w ten sposób na swoje wydatki. Dorywcza opieka często odpowiada mamom, które są na urlopie macierzyńskim i które same zajmują się swoimi pociechami w domu i chcą, by dołączyło do nich jeszcze jakieś dziecko.

Czy to się opłaca?

Nie tak łatwo zostać obecnie nianią. Nie każdemu też taka praca odpowiada, gdyż spędzanie wielu godzin z obcym dzieckiem wymaga sporo cierpliwości i kreatywności. Jednak rodzice muszą pamiętać, że dobrą nianię warto docenić i nie przeciążać jej.

W wielu domach nianie nie tylko opiekują się dziećmi, ale i prasują, gotują, sprzątają, a nawet i wychodzą z psem. Jeżeli niania zgadza się na dodatkowe obowiązku, dobrze jest ją za to solidnie wynagrodzić. Pensja niani, która zajmuje się tylko i wyłącznie dzieckiem nie powinna być niższa niż 1800 – 2000 zł. Ile zarabia niania, która jeszcze zajmuje się prowadzeniem domu? Jeżeli opiekunka dodatkowo wykonuje jeszcze inne obowiązki to jej wynagrodzenie powinno być wyższe nawet o 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here