Najważniejsze atrybuty na rynku pracy

Rynek pracy jest skomplikowanym systemem naczyń połączonych, na którym podaż pracy poszukuje popytu na nią i na odwrót. Jest to system tak złożony, ponieważ tak stanowiska pracy, jak i kandydaci próbujący je pozyskać, posiadają silnie różne charakterystyki, zazwyczaj przystające do siebie tylko w niewielkim stopniu. Niezależnie od tego, dla każdego pracownika w każdej chwili istnieje możliwość zmiany pracy. Żeby jednak była to zmiana in plus, konieczne jest posiadanie odpowiednich atrybutów cenionych przez pracodawców.

Doświadczenie

Ilość niemalże mitycznych przekonań o tym, co jest ważne na rynku pracy, potrafi rozważyć lub przerazić. Wśród nie pozostawiających wątpliwości czynników wpływających na szanse kandydata pozostaje niezależnie od wszystkiego doświadczenie. To właśnie doświadczenie na identycznych lub podobnych stanowiskach pracy oznacza, że pracownik z miejsca nadaje się do wykonywania obowiązków zawodowych i niemal na pewno będzie wartościową częścią zespołu.

Doświadczenie to jednak wyjątkowo trudna do zdobycia pozycja w CV, ponieważ brak doświadczenia powoduje trudności z uzyskaniem wspomnianego wyżej doświadczenia. Wielu pracodawców oczekuje, że pracownik ubiegający się o najniższe stanowiska będzie miał już bogate doświadczenie, ale pracownicy z dużym doświadczeniem nie po to zdobywali potrzebne kwalifikacje, by teraz startować z najniższego szczebla.

Studia wyższe

W dzisiejszych czasach wiele stanowisk nawet teoretycznie i praktycznie nie wymagających wykształcenia wyższego, zapełniane jest tylko przez osoby posiadające co najmniej studia licencjackie. Związane jest to z faktem, iż wyższe wykształcenie stało się wyjątkowo powszechne. Firmy poszukujące pracowników nie posiadających wyższego wykształcenia prezentują się jako podmioty gorsze, mało wymagające, mniej prestiżowe. Dochodzi do sytuacji tak zadziwiających, jak wymagania wyższego wykształcenia wobec pracowników fizycznych.

Studia podyplomowe

Z roku na rok coraz większym powodzeniem cieszą się studia podyplomowe – bioinżynieria oraz turystyka i rekreacja. Prowadzą je liczne uczelnie wyższe, w tym także Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Szkoła ta jest chętnie wybieranym miejscem przez studentów podyplomowych, ponieważ oferuje wiele praktycznych kierunków studiów, które przygotowują do równie konkretnych zadań na rynku pracy. Pracodawcy nauczyli się cenić pracowników posiadających dyplomy ukończenia studiów podyplomowych. Jest to dla nich z jednej strony, informacja odnośnie motywacji pracownika i jego chęci do rozwoju, a z drugiej strony, jest to dowód posiadania przez pracownika wyszukanych i konkretnych kwalifikacji. W wielu dziedzinach pojawiają się specjalizacje, które trudno jest obsłużyć bez posiadania odpowiedniego wykształcenia, a zrobienie studiów podyplomowych jest najkrótszą drogą do uzyskania odpowiednich umiejętności zawodowych. Tym bardziej, jeśli mowa o innowacyjnej branży, w której dopiero pojawiają się wykwalifikowane osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here