Opiekun osób starszych

Opiekun osób starszych, mimo że jest to znany zawód, to mało kto wie, czym tak naprawdę taka osoba się zajmuję. Opiekun osób starszych zajmuje się osobami w podeszłym wieku, pomaga im w codziennym życiu. Zakres obowiązków takiego opiekuna jest różny, w zależności od stanu zdrowia i możliwości osób starszych oraz od miejsca zatrudnienia.

Opiekun osób starszych nie jest pomocą domową

Po pierwsze, należy zaznaczyć że pomoc domowa i opiekun osób starszych to dwa różne zawody. Mają wyraźnie oddzielone obowiązki. Opiekun osób starszych przede wszystkim stanowi wsparcie dla rodziny podopiecznego oraz zapewnia podstawową opiekę nad chorym w warunkach domowych.

Opiekun osób starszych powinien posiadać wiedzę z zakresu chorób wieku podeszłego, powinien również potrafić reagować w nagłych, kryzysowych sytuacjach. Jest to zawód stanowiący przedłużenie systemu opieki zdrowotnej, które zabezpiecza potrzeby podopiecznego.

Przeczytaj też: http://akcez.pl/nerwica-w-pracy-jak-sobie-z-nia-poradzic/

Opiekuńczość to ważna cecha

Opiekun osób starszych musi dać z siebie więcej, niż wsparcie w chorobie. Bardzo często dochodzi do takiej sytuacji, że podopieczny staje się prawie członkiem rodziny, kimś ważnym.
Osoba, która chce się opiekować osobą starszą musi wykazywać się empatią, dawać poczucie bezpieczeństwa, rozmawiać i współpracować.

Osoby potrzebujące, chore bardzo często nie potrafią zaakceptować swojego stanu zdrowia. Dzięki opiekunowi mogą zrozumieć na czym polega dana jednostka chorobowa, jakie są jej konsekwencję i jakie ograniczenia za sobą niesie.

Służba prawie medyczna

Opiekun osób starszych formalnie, nie należy do systemu opieki zdrowotnej. W praktyce jest jednak inaczej. Zwykle to oni posiadają szczegółowe informacje o stanie zdrowia swoich podopiecznych, to oni w kryzysowych sytuacjach wzywają pomoc ratunkową. Działają tam, gdzie służba zdrowia nie jest w stanie zadziałać.

Opiekunowie osób starszych to grupa zawodowa, która posiada wielką wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności. Jest to ciężka praca, która daje wiele satysfakcji, ponieważ poprawia jakość życia i komfort osoby starszej.

Źródło: https://www.trademarketer.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here