Każdy pracujący, kto uzyskuje jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze czy jednorazowe, zaś w pełni legalnie udokumentowane dochody i zyski, musi się pod koniec roku rozliczyć z Urzędem Skarbowym.
Jest to zdecydowanie wymagane i stanowi obowiązek każdego obywatela – podatnika. Jeżeli jednak decyduje się na to, aby faktycznie składać deklarację PIT czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, koniecznie nie przegap terminu rozliczeń.
Jeżeli jednak już zdarzy Ci się termin przegapić, koniecznie powinieneś natychmiast jak tylko się o tym zorientujesz, zareagować.
O tym, co zrobić, aby mimo przekroczenia dat złożenia deklaracji podatkowych nie zapłacić kary, dowiesz się z poniższych części naszego tekstu. Zanim jednak będziemy koncentrować się na udzieleniu Ci fachowych wskazówek, poczytajmy konkrety dotyczące tego, czym faktycznie jest PIT, o którym mowa w artykule.
PIT– podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli skrót PIT to nic innego jak skrót pochodzący od angielskiego terminu Personal Income Tax. Jest to podatek pobierany obowiązkowo od dochodów osobistych. Jest on bezpośredni, bowiem obejmuje dochody, które otrzymują podatnicy będący osobami fizycznymi.
Co więcej, pojęcie PIT kierowane jest także do określania druków, które są papierami urzędowymi – deklaracjami na jakich wypisujemy wszystkie informacje dotyczące rozliczeń. Są one udostępniane przez Ministerstwo Finansów na obszarze całego kraju oraz za pośrednictwem wszelkiego typu punktów finansowych, to jest urzędów skarbowych. Każdego roku za termin wiążący ostatecznego złożenia deklaracji rocznej PIT uznaje się dzień trzydziestego kwietnia.
Jeżeli się w tym czasie nie złoży zeznania podatkowego, to podlega się karze, rozumianej jako pieniądze konieczne do pokrycia w ramach dopuszczenia się wykroczenia skarbowego. Jest natomiast parę sprawdzonych sposobów uniknięcia tych zobowiązań. Jakich?
Należy powiadomić Urząd Skarbowy o tym, że nie złożyliśmy zeznania w terminie i uregulować podatek skarbowy zanim urząd sam dopatrzy się braku naszego zeznania.
Po pierwsze, jeżeli wiesz, że z jakichś istotnych powodów nie będziesz mieć możliwości złożenia deklaracji podatkowej w terminie, koniecznie powinieneś przygotować odpowiedni dokument wyjaśniający i przesłać go do Twojej placówki skarbowej.
Generalnie chodzi o to, żeby sporządzić pismo, w jakim podatnik wyjaśnia instytucji, że popełnił czyn zabroniony, a więc korzysta wówczas z tak zwanego czynnego żalu. Co to daje? Pozwala to na uregulowanie przez zobowiązanego wszelkich należności w innym terminie, ale wyznaczonym już bezpośrednio przez urząd.
Czynny żal natomiast jest skuteczny, lecz pod warunkiem, że organ ścigania, czyli fiskus został poinformowany o tym wykroczeniu. Jeżeli natomiast nie złożyliśmy takiego dokumentu, nie ma co liczyć na jakiekolwiek taryfy ulgowe. W przeciwnym razie niestety, ale zmuszeni będziemy zapłacić środki pieniężne naliczone nam jako kary.