Jak stworzyć domowy budżet - wprowadzenie?

Każdy chce mieć ustabilizowaną sytuację materialną. Większość z nas w trosce o swe finanse zakłada konto oszczędnościowe lub odkłada pieniądze na lokatę, zapominając o podstawowym sposobie na zwiększenie zysków. Jakim? Domowy budżet! Jak gospodarować wydatkami i w jaki sposób je kontrolować, by zaoszczędzić?

Stworzenie i pilnowanie domowego budżetu to nie lada wyzwanie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile pieniędzy najzwyczajniej tracimy na co dzień za sprawą nierozważnego i nieprzemyślanego wydawania pieniędzy. Jak stworzyć domowy budżet i nauczyć się go kontrolować?

Wydawać by się mogło, że zaoszczędzenie większej kwoty regularnie każdego miesiąca jest trudnym zadaniem. Jeśli jednak odpowiednio zagospodarujemy pieniądze, równocześnie zdając sobie sprawę z realnych wydatków i tych, które ponosimy nieświadomie, będziemy mogli zaobserwować spore oszczędności na naszym koncie już po kilku miesiącach. Co zatem zrobić, by odpowiednio rozporządzać domowym budżetem?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, ile miesięcznie wydajemy. Należy podzielić racjonalnie kwoty, jakie przeznaczamy w ciągu miesiąca na rachunki, bieżące wydatki oraz policzyć dodatkowe koszty, związane z rozrywkami, używkami, czy wakacjami. Najprostszym sposobem na sporządzenie budżetu jest rozpisanie wszystkich danych na kartce papieru.

Uwzględnij miesięczne dochody, wypisz standardową wysokość comiesięcznych rachunków związanych z mieszkaniem, kredytem, użytkowaniem i utrzymaniem samochodu, dodaj także koszty związane z zakupami spożywczymi oraz wydatki nadprogramowe, przeznaczone na wyjścia ze znajomymi czy rozrywki. Jesteś na plus? Jeśli tak, wygospodarowanie oszczędności będzie znacznie prostsze. Stworzenie budżetu domowego bez wątpienia jest podstawowym, ale i najlepszym krokiem do rozpoczęcia procesu oszczędzania.

Jak stworzyć domowy budżet - wprowadzenie?

Rozpisanie wszystkich wydatków nie tylko pomoże nam rozdysponować środki, którymi dysponujemy, ale także uzmysłowi nam, ile niepotrzebnych wydatków ponosimy, kupując na przykład zbyt dużo produktów spożywczych, które w rezultacie się marnują.
Co dalej? Do miesięcznych wydatków dodaj kwotę 20, 50 lub 100zł, w zależności od tego, ile wolnych środków zostaje Ci po opłaceniu rachunków i poniesieniu pozostałych niezbędnych wydatków. Kwotę przelewaj co miesiąc na osobne konto oszczędnościowe.
W jaki sposób mamy się wzbogacić, odkładając kilkadziesiąt złotych miesięcznie?

Rozpoczynając oszczędzanie ważne jest wypracowanie samego nawyku. Kluczowa jest zatem regularność i konsekwencja. Gdybyśmy rozpoczęli oszczędzanie od odkładania wyższych kwot, szybko zrezygnowalibyśmy z tego typu działania, zniechęcając się. W przypadku zmiany nawyków mamy do czynienia z naturalnym lękiem przed zmianą.

Dlatego też w procesie wzbogacania się najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, do której odnosi się technika Kaizen. Jeśli uda nam się regularnie odkładać małą kwotę pieniędzy przez kilka miesięcy, możemy podwoić stawkę, a z biegiem czasu kolejno ją zwiększać- dzięki temu nie tylko podreperujemy domowy budżet, ale także nauczymy się lepiej zarządzać własnymi finansami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here