Każdy chce mieć ustabilizowaną sytuację materialną. Większość z nas w trosce o swe finanse zakłada konto oszczędnościowe lub odkłada pieniądze na lokatę, zapominając o podstawowym sposobie na zwiększenie zysków. Jakim? Domowy budżet! Jak gospodarować wydatkami i w jaki sposób je kontrolować, by zaoszczędzić?
Stworzenie i pilnowanie domowego budżetu to nie lada wyzwanie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile pieniędzy najzwyczajniej tracimy na co dzień za sprawą nierozważnego i nieprzemyślanego wydawania pieniędzy. Jak stworzyć domowy budżet i nauczyć się go kontrolować?
Wydawać by się mogło, że zaoszczędzenie większej kwoty regularnie każdego miesiąca jest trudnym zadaniem. Jeśli jednak odpowiednio zagospodarujemy pieniądze, równocześnie zdając sobie sprawę z realnych wydatków i tych, które ponosimy nieświadomie, będziemy mogli zaobserwować spore oszczędności na naszym koncie już po kilku miesiącach. Co zatem zrobić, by odpowiednio rozporządzać domowym budżetem?
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, ile miesięcznie wydajemy. Należy podzielić racjonalnie kwoty, jakie przeznaczamy w ciągu miesiąca na rachunki, bieżące wydatki oraz policzyć dodatkowe koszty, związane z rozrywkami, używkami, czy wakacjami. Najprostszym sposobem na sporządzenie budżetu jest rozpisanie wszystkich danych na kartce papieru.
Uwzględnij miesięczne dochody, wypisz standardową wysokość comiesięcznych rachunków związanych z mieszkaniem, kredytem, użytkowaniem i utrzymaniem samochodu, dodaj także koszty związane z zakupami spożywczymi oraz wydatki nadprogramowe, przeznaczone na wyjścia ze znajomymi czy rozrywki. Jesteś na plus? Jeśli tak, wygospodarowanie oszczędności będzie znacznie prostsze. Stworzenie budżetu domowego bez wątpienia jest podstawowym, ale i najlepszym krokiem do rozpoczęcia procesu oszczędzania.
Rozpisanie wszystkich wydatków nie tylko pomoże nam rozdysponować środki, którymi dysponujemy, ale także uzmysłowi nam, ile niepotrzebnych wydatków ponosimy, kupując na przykład zbyt dużo produktów spożywczych, które w rezultacie się marnują.
Co dalej? Do miesięcznych wydatków dodaj kwotę 20, 50 lub 100zł, w zależności od tego, ile wolnych środków zostaje Ci po opłaceniu rachunków i poniesieniu pozostałych niezbędnych wydatków. Kwotę przelewaj co miesiąc na osobne konto oszczędnościowe.
W jaki sposób mamy się wzbogacić, odkładając kilkadziesiąt złotych miesięcznie?
Rozpoczynając oszczędzanie ważne jest wypracowanie samego nawyku. Kluczowa jest zatem regularność i konsekwencja. Gdybyśmy rozpoczęli oszczędzanie od odkładania wyższych kwot, szybko zrezygnowalibyśmy z tego typu działania, zniechęcając się. W przypadku zmiany nawyków mamy do czynienia z naturalnym lękiem przed zmianą.
Dlatego też w procesie wzbogacania się najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, do której odnosi się technika Kaizen. Jeśli uda nam się regularnie odkładać małą kwotę pieniędzy przez kilka miesięcy, możemy podwoić stawkę, a z biegiem czasu kolejno ją zwiększać- dzięki temu nie tylko podreperujemy domowy budżet, ale także nauczymy się lepiej zarządzać własnymi finansami.