Jak skutecznie planować dzień?

Kiedy budzisz się o poranku, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby przygotować stosowną listę zawierającą konkretny spis rzeczy, obowiązków jakie masz do zrobienia danego dnia.

Dzięki temu uporządkujesz to, co jest niezbędne do wykonania, a w biegu i gonieniu za codziennymi rutynowymi sprawami, niczego nie przeoczysz. To świetna okazja także do tego, żeby możliwe byłoby oszacowanie, ile co nam dokładnie zajmie i przekalkulowanie czy w tym czasie uda Ci się załatwić wszystko to, co jest niezbędne do zrobienia.

Zaplanowanie czasu jest bardzo ważne, w zasadzie stanowić powinno punkt wyjścia, podstawę dla wszystkich, którzy są zaganiani na tyle, że na co dzień często się nie wyrabiają. Jeżeli nie będziesz mieć jasnego wglądu w to, co zrobić, nie zyskasz sposobności wystartowania z miejsca.

A zatem spontaniczność zostawmy na po godzinach, kiedy to załatwisz już wszystko to, co jest Twoim obowiązkiem i będziesz mieć czas na przyjemności. Bardzo ważne jest przygotowanie sobie terminarza, zainwestuj w profesjonalny notes, gdzie wszystko będziesz notować, uwzględniają co konkretnie masz do zrobienia.

Dla chcącego nic trudnego. Potrzebujesz takich akcesoriów biurowych jak kalendarz – czy to w wersji papierowej, czy też elektroniczny kalendarz Google, dla osób nowocześniej podchodzących do planowania i lubiących funkcjonalne narzędzia. Niezbędna będzie także kartka papieru, ołówek, klasyczny organizer.

Jak skutecznie planować dzień?

Zaczynasz od tego, że wpisujesz zadania na listę, dokładnie punktując wszystko, co masz ochotę czy musisz wykonać danego dnia. Jeżeli chodzi o to, w jaki sposób wyszczególniasz określone zadania, to powinny one być podzielone na określone kategorie, w tym: napisać, przywieźć, zrobić, kupić, załatwić. Możesz zrobić na przykład tabelkę, w której umieścisz wyżej wymienione kategorie. Jest to pewnego rodzaju motywacja do działania, bo możesz po każdym zakończonym obowiązku, skreślać go i to na pewno będzie swego rodzaju zachętą do działania.

Określ także, co jest zadaniem priorytetowym. Dzięki temu możesz konkretnie zdecydować, jakie rzeczy powinieneś zrealizować w pierwszej kolejności i jakie są najbardziej potrzebne. Możesz od nich zacząć, bo wtedy ze wszystkim co jest pilne się wyrobisz, zaś poświecisz ewentualnie jakieś drobiazgi, które nie są priorytetowe i które spokojnie mogą poczekać na później.

Bardzo istotne jest także, aby nie zaczynać od odwrotnej kolejności, myśląc, ze to jest małe i drobne, więc nie ma problemu z załatwieniem tego mechanicznie, od ręki. Może i tak, ale wtedy poświęcamy ten czas, który moglibyśmy przeznaczyć już na to, co priorytetowe i dla nas najważniejsze.

Szacując, co masz do zrobienia warto jest w głównej mierze myśleć trzeźwo, logicznie i przewidywać. Przecież nie ma kłopotu z tym, żeby zaplanować plan dnia, ale uwzględnić w nim również pewien margines zadań, jakie zostawisz w razie czego na kolejny dzień. Jeżeli zdecydujesz się na robienie tabelki, powinieneś w niej umieścić jako jedną z rubryk właśnie zakładkę „na jutro”. Jeżeli ze wszystkim, co masz na dziś się obrobisz, możesz spokojnie przystąpić do realizacji tego, co przewidziałeś na jutro.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here