Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Standardowo, każda osoba zarabiająca, zmuszona jest pod koniec kalendarzowego roku rozliczyć się z fiskusem. Urząd Skarbowy nie odpuszcza żadnemu podatnikowi, dlatego też składanie deklaracji podatkowych jak najbardziej jest traktowane jako obowiązek wszystkich obywateli.

Istnieje możliwość rozliczania się z instytucją samodzielnie, bądź złożenia rocznego zeznania podatkowego ze współmałżonkiem. By było to natomiast możliwe, konieczne jest nie tylko posiadanie męża czy żony, ale przede wszystkim spełnienie kilku formalnych wymogów. O nich powiemy nieco więcej w poniższych fragmentach.

Jeżeli chcesz podjąć decyzję odnośnie wspólnego rozliczenia podatkowego, koniecznie powinieneś pamiętać o tym iż masz do tego prawo pod warunkiem, że nie prowadzisz pozarolniczej działalności gospodarczej objętej podatkiem liniowym, bowiem wtedy opodatkowanie takich dochodów w tenże sposób i wiążące się z tym aktualne przepisy prawne nie pozwalają na wspólne rozliczanie się małżonków.

Jest natomiast sposobność skorzystania z takiego przywileju do wspólnego rozliczania się, kiedy miejsce zamieszkania dla celów podatkowych jest inne niż RP w przypadku jednego bądź obojga z nich. Konieczne jest w tym aspekcie złożenie wspólnego wniosku o rozliczenie dochodów i wyrazić łącznie wolę wspólnego opodatkowania w formularzu PIT-37 w rubryce odnoszącej się bezpośrednio do opcji wyboru sposobu opodatkowania.

Zaznaczamy na owej deklaracji kwadracik numer trzy w pozycji numer sześć.

Rozliczanie się wyglądać może dla kogoś na co dzień nie mającego zbyt wiele wspólnego z rachunkowością czy księgowością zbyt wiele wspólnego, jak przysłowiowa „czarna magia”, ale prawdę powiedziawszy, nie mając szczególnie skomplikowanej sytuacji podatkowej, pracując na standardowym etacie itd., chyba nie powinno być najmniejszego problemu z tym, aby rozliczyć się indywidualnie, robiąc to samodzielnie.

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

W tym zakresie wystarczy tylko dokładnie przejrzeć deklarację podatkową, a co za tym idzie wiedzieć, w które konkretnie miejsca, jakie dane trzeba powpisywać. Nie ma tam żadnej większej filozofii. Niemniej jednak dla tych, którzy nadal nie traktują rozliczeń- czy to realizowanych w pojedynkę, czy też wraz ze współmałżonkiem – jako przysłowiowej bulki z masłem, stworzone zostały rozmaite programy komputerowe umożliwiające przede wszystkim bezproblemowe rozliczenie się w zaledwie kilka minut.

Ponadto, także za pośrednictwem komputera z dostępem do sieci, nasze zeznanie podatkowe możemy przesłać do odpowiedniej placówki urzędowej, zamiast fatygować się osobiście i stać w kolejkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here