Jak oszczędzać w dobie kryzysu?

Ciągle pojawiają się kolejne informacje o tym, że postępuje kryzys, jest coraz gorsza sytuacja rynkowa i zwiększa się bezrobocie. Zarobki nie są adekwatnie wysokie do wydatków, a to sprawia, że ludzie nie tylko nie mogą nic konkretnego zaoszczędzić, ale również zapożyczają się.

Niestety taka jest sytuacja coraz częściej, lecz wyjść z niej jak najbardziej się da, biorąc sobie do serca kilka charakterystycznych wskazówek, jakie zawrzemy w niniejszym poradniku poświęconym tematyce redukcji kosztów na rzecz zwiększenia oszczędności.

Rosnące ceny w klepach to standard. Wszystko drożeje – produkty, usługi, rachunki. Niemniej jednak, niezależnie od tego da się miesięcznie wygospodarować znaczące redukcje, nawet o kilkaset złotych w domowym budżecie. Oszczędzanie jest możliwe poprzez zakupy.

W jaki sposób? Wystarczy, że zdecydujesz się na skorzystanie z promocji, z akcji rabatowych oraz wyprzedaży. Dzięki temu nie będzie problemów z tym, że przepłacasz za jedzenie, artykuły kosmetyczne czy też środki higieniczne. Co więcej, nie tylko nie wydajesz w ten sposób za dużo, ale niekiedy nie kupujesz nawet w regularnych cenach, zaś po naprawdę okazyjnych.

Warto wybierać się chociażby do tanich marketów, sieciówek, w których kwoty są znacząco niższe niż w małych, standardowych sklepikach osiedlowych. Ponadto pamiętaj, żebyś stworzył sobie zawsze odpowiednią listę zakupów – uwzględnij na niej rzeczy, które chcesz i planujesz kupić i tym się kieruj, nie kupuj nic poza tym wykazem, a na pewno nie stracisz.
Innym sposobem oszczędzania środków pieniężnych jest ograniczenie wydatków na benzynę.

Jeżeli mamy auto, z którego na co dzień korzystamy, naprawdę możemy niepotrzebnie marnotrawić fundusze, a do tego niszczymy środowisko naturalne. By tego uniknąć, niezbędne jest przede wszystkim postawienie na dojazdy rowerem czy nawet komunikację miejską, Zbiorcze bilety wychodzą dużo taniej. Podobnie, gdy mowa o chodzeniu pieszo – tracisz może i więcej czasu ale też zyskujesz trochę ruchu na świeżym powietrzu.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie przy okazji dla tych, którzy chcą mieć jakąś aktywność fizyczną. Jeżeli te wyżej wymienione opcje nie wchodzą w grę, postaw na dołączenie się do jazdy autem z kimś innym – z koleżanką z pracy, znajomym ze studiów. To pozwoli rozłożyć koszty przejazdu na dwie osoby.

Jak oszczędzać w dobie kryzysu?

Kiedy zaś jesteś zmuszony do podróżowania sowim prywatnym pojazdem non stop, postaw na wybór tańszych alternatyw, a dokładniej, wybierz się za wschodnią granicę, gdzie mając zieloną kartę na samochód oraz paszport masz sposobność zrobienia solidnych zakupów, w tym zatankowania benzyny, powiedzmy na Ukrainie, gdzie wychodzi dużo ekonomiczniej.

Kolejna forma oszczędzania to redukcja wydatków poprzez zużywanie mniej energii elektrycznej. Kontroluj, ile tracisz prądu, czy nie jest przypadkiem tak, że zostawiasz zapalone światło a wychodzisz z pokoju, po kilka razy niepotrzebnie pstrykasz gniazdkiem czy też nie wyjmujesz wtyczki ładowarki z gniazdka, albo niepotrzebnie zostawiasz włączony telewizor. To wszystko nabija horrendalne rachunki na konto.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here