Na rynku finansowym w naszym kraju istnieje cała masa rozmaitych rodzajów form inwestowania, wśród których zdecydowanie najbardziej charakterystyczną okazuje się lokata bankowa.
Wydawać by się mogło, że co to za inwestycja, skoro po prostu zwyczajnie rzecz biorąc, trzymamy pieniądze zgromadzone przez jakiś czas na swym koncie w banku. Nie musimy jednakże ryzykować, kupując akcje, papiery wartościowe czy grać na giełdzie i kusić się na hazard, aby możliwe było zarabianie, na zasadzie systematycznego pomnażania naszego kapitału wyjściowego.
Ogólnie z danych statystycznych wynika, że to właśnie lokaty bankowe cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród Polaków, bo to znaczna ich część w nie pakuje swoje oszczędności i bardzo dobrze. Nie dojść, że nie podejmujemy żadnego ryzyka, to dodatkowo mamy sposobność bezproblemowego dołożenia nierzadko nawet i paruset złotych za nic, tylko za to, że oszczędności ulokujemy na rachunku w wybranej instytucji finansowej.
Pytanie – w jaki sposób zainwestować, aby realne stało się zarobienie na lokacie wystarczająco korzystnie?
Oczywiście wszystko zależne jest od konkretnej sumy pieniężnej, jaką wpakujemy na nasz rachunek oszczędnościowy. Niemniej jednak niezależnie od kwoty, jaką chcemy na ten cel przeznaczyć, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, żeby najpierw dokonać gruntownej selekcji, wybierając ten rodzaj lokaty, która z naszej perspektywy jest najbardziej korzystna.
W lokatach rocznych, jakie uchodzą już za naprawdę solidne warianty, wyróżnić można oprocentowanie wynoszące nawet powyżej sześć procent. Niekiedy są to i wyższe pułapy cenowe, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, aby nie decydować się na pierwszą lepszą ofertę, któregokolwiek z banków. Ponadto nie zapominajmy też o tym, aby wyjść od dokładnego przeanalizowania sytuacji finansowej wiążącej się z lokatą w konkretnie naszej placówce.
Przecież jeżeli będziemy chcieli udać się do zupełnie innej placówki, to konieczne będzie założenie tam rachunku. To pociągnie natomiast za sobą konieczność ponoszenia comiesięcznych opłat, a nierzadko kosztów dodatkowych, takich jak przykładowo – opłaty za przelewy bankowe, za wyjmowanie pieniędzy z bankomatów itd.
To bardzo ważne, aby przeliczać nie tylko zyski bezpośrednio z lokaty, ale także koncentrować się na ogólnych wydatkach i w tym kontekście rozpatrywać ewentualne zarobki.
Musisz wiedzieć, że w banku, w którym od lat masz swoje konto, powinieneś móc liczyć na naprawdę dobre warunki, dlatego jeżeli widzisz, że doradca proponuje Ci mniej korzystny wariant niż konkurencja, postaw na negocjacje. Pokaż, że kto inny ma dla Ciebie ciekawszą propozycję i jako stały klient powinieneś coś wynegocjować.
Generalnie, to ile zarobisz na danej lokacie uzależnione jest od wysokości oprocentowania nominalnego. Warto zatem mieć świadomość faktu, że im częstsza kapitalizacja odsetek, tym zwiększa się zysk. Przyda się zatem wybór takiej lokaty, która jest częściej kapitalizowana.