Nie ważne czy chcesz wziąć kredyt gotówkowy, konsolidacyjny czy hipoteczny – niezbędna Ci będzie odpowiednia zdolność kredytowa. To właśnie na jej podstawie bank zbada czy jesteś w stanie spłacić dane zobowiązanie wraz z odsetkami w wyznaczonym na umowie kredytowej terminie. Jeśli obawiasz się, że bank odmówi Ci udzielenia wymarzonego finansowania lub już spotkałeś się z problemami w otrzymaniu kredytu, to zacznij poprawiać swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić i jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie gotówki? Podpowiadamy.
Po pierwsze – przyjrzyj się swojej sytuacji finansowej
Pierwszym krokiem w stronę poprawy zdolności kredytowej jest dokładne przeanalizowanie swoich finansów. Przyjrzyj się dokładnie sumie swoich obecnych zobowiązań oraz oblicz ile kosztuje Cię utrzymanie. Jeśli zostaje Ci tylko niewiele wolnych środków, to Twoja zdolność kredytowa według banku może nie być zbyt duża. Pamiętaj też o tym, że bank bierze pod uwagę tylko te dochody, które jesteś w stanie udokumentować. Zbyt wysokie wydatki w stosunku do niewielkich dochodów mogą być dla banku powodem do tego, aby odmówić Ci udzielenia kredytu. Już na tym etapie możesz wyłapać kilka elementów, które warto poprawić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Po drugie – dochody
Tak jak już wspomnieliśmy, wysokość dochodów decyduje o tym, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Dla banku ważna jest jednak nie tylko wysokość, ale także ich źródło. Najlepiej byłoby, gdyby miało ono charakter stały, a kredytobiorca posiadał zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Umowa zlecenie lub umowa o dzieło także jest akceptowana przez banki, jednak może utrudnić Ci otrzymanie wysokiej sumy na dłuższy okres.
Umowa na okres próbny jest zazwyczaj niewystarczająca, a banki wymagają od swoich klientów przynajmniej 3, lub nawet 6-miesięcznego stażu pracy w danej firmie. Jeśli myślisz o zmianie pracy i jednocześnie chcesz wziąć kredyt, to którąś z tych decyzji powinieneś odłożyć na później. Najlepszą sytuacją jest ta, w której pracujesz na podstawie umowy na czas nieokreślony. Dla banku jest to sygnał, że nie powinieneś mieć trudności finansowych związanych z ciągłymi zmianami pracy czy całkowitą jej utratą z dnia na dzień.
Po trzecie – spłać swoje stare kredyty
Zbyt duża liczba aktywnych zobowiązań finansowych może odciążyć Twój domowy budżet, a co za tym idzie obniżyć Twoją zdolność kredytową https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/. Zanim więc zaczniesz ubiegać się o nowy kredyt, postaraj się spłacić ten, który wziąłeś już jakiś czas temu. Jeśli masz kartę kredytową, której nie używasz, to z niej też lepiej jest zrezygnować. Mimo że nie korzystasz z niej praktycznie wcale, to bank bierze ją pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej.
Tak naprawdę im mniej aktywnych zobowiązań finansowych, tym lepiej. Warto jednak wrazić zgodę na przetwarzanie danych o zobowiązaniu, ponieważ w BIK jeszcze przez 5 lat po spłacie będzie widniała informacja na ten temat. Jeśli nie dopuściłeś do opóźnień w płaceniu, to zwiększy to Twoją zdolność kredytową.
Po czwarte – buduj historię kredytową
Zarówno zła historia kredytowa, jak i jej brak, nie wpływają dobrze na zdolność kredytową. Jeśli chcesz otrzymać duży kredyt, to musisz udowodnić bankowi, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. Na sam początek budowania historii kredytowej warto wziąć jakieś niewielkie zobowiązanie. Mogą to być zakupy na raty czy też mały kredyt gotówkowy. Później możesz już złożyć wniosek o przyznanie większej kwoty.