edukacja

Zarówno maturzyści, jak i osoby, które maturę mają już za sobą, w dużej części zastanawiają się nad wybraniem swojej ścieżki zawodowej. Przepustką do kariery bardzo często są studia. Jeśli masz już wybrany kierunek, warto jednak wiedzieć, w jakim terminie powinieneś zgłosić się na uczelnię, aby nie przegapić końca rekrutacji.

Jak wybrać kierunek studiów?

Wybór kierunków studiów może być dość trudny. Za każdą rejestrację na studia trzeba płacić, dlatego też wielu przyszłych studentów wybiera złożenie papierów na dwa, trzy kierunki. Aby  trafić na uczelnię, na której nam zależy, należy mieć świadomość, kiedy dany uniwersytet czy inna placówka kończy rekrutację, aby odpowiednio zareagować.

W takim przypadku liczy się kwestia priorytetów. Innymi słowny warto zadać sobie pytanie, jakimi kryteriami kierujemy się, wybierając kierunek studiów. Czy ważniejsza jest dla nas pasja, a może możliwości kariery?

W podejmowaniu decyzji może również pomóc wiedza odnośnie kierunków i działania uczelni. Edukacja omawiana w artykułach na abcporady.pl jest tematem, który budzi zainteresowanie wielu z nas. Wybór studiów może mieć wpływ na Twoją dalszą karierę zawodową – warto więc dokładnie  śledzić wszelkie informacje i czytać jak najwięcej o różnego rodzaju kierunkach i możliwościach pracy.

Rekrutacja na studia – pierwsza tura

Każda rekrutacja na studia zaczyna się po maturach, jeśli jednak chodzi o dokładne terminy – nie ma na to pytanie dokładnej odpowiedzi. Każda uczelnia ustala bowiem własny, indywidualny harmonogram w oparciu o wewnętrzne ustalenia. W normalnym trybie, pierwsze rejestracje na uczelnie zaczynają się nawet w połowie maja, jednak zdarza się, że uczelnia otwiera się na wnioski również na początku lipca. Pierwsza tura trwa zazwyczaj do początków lub połowy sierpnia. Następnie weryfikuje się punkty, jakie zebrali kandydaci oraz szacuje, ile miejsc zostało wolnych. Jeśli osoby zakwalifikowane nie przyniosą we wskazanym terminie dokumentów, miejsce zwalnia się i otwierany jest drugi nabór.

Druga tura rekrutacji

Drugi nabór na studia to ostatnia szansa dla maturzystów i innych osób, które chciałyby rozpocząć swoją dalszą przygodę z edukacją. Bardzo wiele osób dostaje się na studia w drugim naborze, dlatego, jeśli nie uda Ci się zakwalifikować na wymarzoną uczelnię w pierwszym terminie, nie warto się tym stresować.

Termin ogłoszenia drugiej tury składania papierów na studia w dużej mierze uzależniony jest od tego, ile osób nie doniosło dokumentów podczas I tury rekrutacji. Drugi nabór odbywa się praktycznie tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego i również zależy od uczelni. Najczęściej zaczyna się pod koniec sierpnia lub na początku września i trwa nawet do 1 października.

Pamiętajmy także, że każdy kierunek posiada listę rezerwową. Jeśli złożyłeś już papiery w pierwszej turze, a miejsce akurat się zwolni, możesz oczekiwać telefonu z dziekanatu. W takim przypadku będziesz mieć określony czas na doniesienie dokumentów na wybraną przez Ciebie uczelnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here