Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Rachunki za prąd stale rosną? Chcesz nieco zaoszczędzić, reperując swój domowy budżet? Sprawdź, co zrobić by zmniejszyć rachunki za prąd.

Każdy z nas dba o domowy budżet, chcąc zminimalizować wydatki na rachunki, jednak niestety często zapominamy o kilku podstawowych czynnościach, które wydają się być banalne, jednak pozwolą nam zmniejszyć wydatki. Co zatem zrobić, by rachunki za prąd stale nie wzrastały?

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jaki sprzęt gospodarstwa domowego mamy. Na rynku istnieje szereg sprzętów, które pozwalają oszczędzić energię. Są one oznaczone jako klasa A oraz A+. Najwięcej energii bez wątpienia pochłania lodówka oraz pralka- warto zatem wziąć pod uwagę zakup sprzętu energooszczędnego.

Wydawać by się mogło, że w sytuacji, gdy mamy działający sprzęt, jego wymiana nie ma nic wspólnego z dbaniem o budżet, jednak w dłuższej perspektywie inwestycja ta zwróci się z nawiązką. Warto także zadbać o to, by sprzęty gospodarstwa domowego były odpowiednio ulokowane. Lodówka nie powinna znajdować się w ciepłym miejscu- jeśli zatem chcemy urządzić kuchnie, ustawmy lodówkę jak najdalej od kuchenki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy kaloryfera.

Pamiętaj także, by domykać drzwi lodówki oraz, by nie wkładać do niej ciepłych potraw- poza tym, że jedzenie po prostu może się zepsuć, dodatkowo ochłodzenie go będzie wymagało poboru większej ilości energii.

Nie tylko sprzęt AGD pochłania spore ilości energii. Dotyczy to także sprzętów RTV, które pojawiają się w naszych domach w coraz to większych ilościach. Tego typu sprzęty pochłaniają energię nawet w momencie, gdy z nich nie korzystamy. W stanie tzw.: czuwania przedmioty RTV także pobierają prąd.

Jeśli zatem nie korzystamy z laptopa, drukarki, DVD, czy nawet ekspresu do kawy, wyłączmy sprzęt! Pamiętajmy także, by wyłączyć tego typu sprzęty przed wyjazdem na urlop, czy chociażby przed snem- to pozwoli nieco zmniejszyć zużycie prądu.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Kolejnym pochłaniaczem prądu są żarówki. Warto wiedzieć, że podczas zapalania światła, żarówka pobiera dokładnie tyle samo energii, co podczas 5 minut świecenia. Jeśli zatem mamy za chwilę wrócić do danego pomieszczenia, nie gaśmy światła. Wydawać by się mogło, że jest to marnotrawstwo energii, jednak w ostatecznym rozrachunku, takie działanie pomoże nam zaoszczędzić. Warto także zamienić klasyczne żarówki w energooszczędne- jest to większy wydatek, jednak podobnie, jak w przypadku sprzętu

AGD, szybko się zwróci.

Zdarza Ci się robić pranie, wrzucając do pralki zaledwie kilka rzeczy? Tego typu działanie jest nie tylko marnowaniem energii, ale i sporej ilości wody. Pralka, zaraz obok lodówki, pobiera największe ilości prądu. Aby zaoszczędzić energię, warto robić pranie dopiero wtedy, gdy pralka będzie pełna- dzięki temu nie tylko zadbamy o nasze rachunki, ale także o środowisko.

Masz w domu czajnik elektryczny? Zastąp go klasycznym czajnikiem. Mimo, że posiadanie czajnika elektrycznego jest dużo bardziej wygodne, tego typu sprzęt pochłania spore ilości prądu. Pamiętajmy, że czajnik jest jednym z tych sprzętów, które są użytkowane bardzo często w ciągu dnia. Zastąpienie elektrycznego czajnika klasycznym przybliży nas zatem do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie rachunków. Mimo, że gotowanie wody w standardowym czajniku wymaga użycia gazu, pamiętajmy, że jest on wciąż tańszy niż prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here