Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj nasze sposoby

Niektóre dzieci nie specjalnie przepadają za nauką. Z kolei inne twierdzą, że uczenie się jest nudne. Nam dorosłym wydaje się, czymś oczywistym, że uczyć się trzeba, ale dziecko niekoniecznie myśli już o przyszłości. Pamiętajcie, że dziecko jest niczym biała kartka i to właśnie w dużej mierze od rodziców zależy, jaki ono ma stosunek do nauki. Jeżeli słyszy uwagi rodziców, że uczenie się niektórych przedmiotów nie ma sensu może później przejawiać niechęć. Obecna reforma edukacji ma sprawić, że lekcje będą ciekawsze i nacisk na teorie będzie równy z naciskiem na praktykę. Niemniej to nadal opiekunowie powinni zaszczepić dziecku miłość do nauki. Dzisiaj przedstawimy Wam nasze sposoby, jak zachęcić dziecko do nauki.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Pierwszym nauczycielem jest rodzic i jednocześnie żadna reforma edukacji tego nie zmieni. Zatem to właśnie rodzice powinni dawać najlepszy przykład swoim dzieciom. Jak wiadomo dzieci wiele zachowań wynoszą właśnie z domu, w tym sam stosunek do szkoły, czy uczenia się. Stąd właśnie rodzice powinni swoją postawą pokazywać, że warto się uczyć. Dziecko powinno widywać rodzica czytającego książki, czy nawet rozwiązującego krzyżówki, a nie tylko rodzica z nosem w telefonie. W ten sposób nabierze ono dobrych nawyków. Ponadto rodzice absolutnie nie mogą narzekać na program nauczania przy dziecku, krytykując i uważając, że nie ma sensu. Wszak dziecko będzie uważało tak samo i niekoniecznie będzie mieć ochotę na naukę.

Chwal, chwal i chwal

Zawsze, ale to zawsze doceniaj sukcesy swojego dziecka, choćby te bardzo małe. Pochwała rodzica jest dla niego bardzo ważna. Z kolei, jeżeli dziecku nie powiedzie się na sprawdzianie, to oczywiście nie krytykuj, ale wyraź swoje niezadowolenie. Powiedź mu, że widocznie poświęcił za mało czasu i że stać go na więcej. Bardzo ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc i gdy ma problem z materiałem to powinno przyjść do Ciebie i absolutnie nie może obawiać się zadawania pytań. Tutaj przestrzegamy Was, absolutnie nie można płacić za dobre stopnie, nagrodą może być wasza pochwała i wyrażenie dumy, ale jednocześnie należy uświadamiać dziecku, że uczy się dla siebie i swojej przyszłości.

Wspominaj swoją szkołę

Każdy rodzic powinien opowiadać dzieciom o swojej szkole, wynikach w nauce. Tutaj konieczne jest wspomnienie osiągnięć i tego jak często wykorzystujecie wiedzę zdobytą w szkole. Warto także przyznać się do błędów i wspomnieć np. o tym, jak nie nauczyliście się na test i otrzymaliście ocenę niedostateczną, co dodatkowo skutkowało, że musieliście nadrobić zaległości. Niech dziecko wie, że każdy popełnia błędy, ale wtedy koniecznie należy je naprawić. Oczywiście pozwólcie dziecku zadawać pytania i nie bójcie się odpowiadać. Jeżeli dziecko narzeka na panią nauczycielkę to musicie mu wytłumaczyć, że pani w szkole trzeba słuchać, ale jeżeli uważa ono, że zostało przez nauczyciela źle potraktowane to zawsze może liczyć na waszą pomoc i wsparcie.

Wyrób u dziecka dobre nawyki

Aby zachęcić dziecko do nauki należy także wyrobić w nim dobre nawyki, choćby nawyk systematyczności. Choć zapewne niekoniecznie będzie się to mu podobać. Ale ważne, aby po przyjściu do domu zjeść obiad, a następnie chwile odpocząć i odrabiać lekcje. Absolutnie nie można pozwalać dziecku na odrabianie zadań domowych wieczorem, czy w nocy, ani tym bardziej odrabiać za niego. Pomoc oczywiście tak, a wyręczanie nie. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby dziecko wysypiało się. Zatem powinno spać 8 godzin i absolutnie nie należy od tej rutyny odchodzić. Nawet w wolne dni warto zachęcać do poszerzania wiedzy, czy rozwijania zainteresowań. Ważne, aby nie pozwalać na ciągłe korzystanie ze smartphona, czy laptopa, bo niestety wtedy dla dziecka nauka jest mało atrakcyjna. Ważna jest też aktywność fizyczna, zatem należy organizować wspólne spacery czy wycieczki.

Dziecko należy zachęcić do nauki, a nawet trzeba. Jednocześnie kluczowe znaczenie ma sama postawa rodziców, którzy powinni być dla dziecka przykładem. Warto także pamiętać, aby chwalić sukcesy, nawet te małe i doceniać je. Duże znaczenie ma również zdrowa dieta i wypoczynek, dzięki temu dziecku jest łatwiej się uczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here