Jak oszczędzać na studiach?

Kiedy przychodzi czas życia studenckiego, niestety bardzo często nie wyrabiamy się z budżetem. Nie ma się co dziwić, do tej pory na garnuszku u rodziców, a tu przychodzi pora na to, aby się usamodzielnić i nie tylko przez przeprowadzę do innego mieszkania czy też na akademik, ale także finansowo.

Nawet jednak w roli standardowego żaka, damy radę zaoszczędzić.

O tym, w jaki sposób, koniecznie powinieneś dowiedzieć się z naszego poradnika. Zapraszamy serdecznie do lektury fragmentów poniżej.

Bądź zdeterminowany

Jeżeli obiecałeś sobie, że w tym miesiącu zaciśniesz pasa, zrób tak za wszelką cenę. Udowodnij sobie, że naprawdę potrafisz oszczędzać, że nie wydajesz pieniędzy na marne. Jest to bardzo ważne, abyś wykazywał się silną wolną.

Dzięki temu możliwe okazuje się przede wszystkim powstrzymanie się od niepotrzebnego wydatkowania, a także określanie priorytetów i mądre ważenie, na co konkretnie możesz sobie pozwolić w danym momencie, a z czego musisz koniecznie zrezygnować.

Wybór miejsca zakwaterowania

Nie patrz na to, że na chwilę obecną masz odłożone kilka tysięcy złotych. To, że teraz masz większy przypływ gotówki, albo jakieś oszczędności, nie oznacza to, że uda Ci się to rozdysponować tak, abyś miał sposobność pokrycia wszystkich kosztów, jakie Cię czekają do uregulowania.

W tym zakresie bardzo ważne jest zatem postawienie w głównej mierze na szacunki długoterminowe. Zobacz więc, czy kwota, jaką masz zebraną wystarczy Ci na opłacenie tej formy zakwaterowania, jaka Cię konkretnie interesuje.

Jak oszczędzać na studiach?

W tym przypadku warto więc zwrócić uwagę na to, żeby określić się z wyborem miejsca mieszkania – albo stancja, albo akademik, odpowiednio wcześnie, nie kiedy już zarezerwujemy dane lokum, a w trakcie mieszkania w nim okaże się że jednak nas na nie nie stać, lub, że spokojnie wyrobilibyśmy finansowo, gdybyśmy wynajęli coś lepszego niż to, na co się ostatecznie zdecydowaliśmy.

Tańsze zamienniki

Jeżeli udasz się do oryginalnych, markowych sklepów z rozmaitymi produktami, nie ma się co dziwić, że wydasz fortunę, a w ogólnym miesięcznym rozrachunku, po prostu nie wystarczy Ci na wszystko środków pieniężnych.

Na takich rzeczach jak ubrania, obuwie, akcesoria, artykuły piśmiennicze, nawet kosmetyki czy produkty spożywcze, jak najbardziej uda Wam się zaoszczędzić. Zamiast drogiego sklepu gdzieś na Twoim osiedlu, zdecyduj się na zrobienie zakupów w tańszym, sieciowym supermarkecie.

Pojedź do hurtowni, na targ czy zaopatrz się w rodzinnej miejscowości, gdzie jest taniej. Jeżeli natomiast chodzi o jedzenie czy kosmetyki, nie przepłacać za renomę danych marek, wystarczy że nauczysz się czytać etykiety. W ten sposób zyskasz możliwość zaoszczędzenia, kupując tańsze zamienniki o podobnym składzie. Ich jakość czasami okazuje się nawet lepsza niż drogich i reklamowanych wyrobów znanych producentów.

Gotuj samemu

Dużo bardziej opłacalne jest przygotowywanie posiłków samodzielnie. Nawet nie stołując się w restauracjach, ale w zwyczajnych stołówkach, musisz zapłacić tych kilkanaście złotych za obiad. Za te pieniądze spokojnie możesz zrobić sobie obiad w domu samodzielnie i jego porcja będzie wystarczająca na minimum dwa najbliższe dni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here