Jak inwestować w fundusze inwestycyjne - część 1?

Nie masz pomysłu na to w jaki sposób konkretnie móc powiększyć posiadany aktualnie kapitał? W tym przypadku niesamowicie istotne okazuje się postawienie na stosowne inwestycje.

Nie jest dzisiaj modne przechowywanie zgromadzonej ilości środków pieniężnych, niezależnie od tego, jaka by ona była, w przysłowiowej skarpecie. Koniecznie musimy postawić na naprawdę solidny rodzaj inwestycji, coś co będzie trwałe oraz co okaże się sprawdzonym punktem lokowania naszych pieniędzy.

Świetnym przykładem inwestycji okazuje się postawienie na bardzo dzisiaj modne i szeroko rozpowszechnione fundusze inwestycyjne.

Są one znakomitym rozwiązaniem z perspektywy ludzi, którzy są swego rodzaju laikami w dziedzinie inwestowania. A zatem tyczy się to żółtodziobów bez doświadczenia, którzy chcieliby jednak odważyć się i w pewnym sensie zaryzykować, a co za tym idzie zamienić zyski z lokaty standardowo zakładanej w placówce bankowej na coś poważniejszego i bardziej opłacalnego z finansowego punktu widzenia.

I jak najbardziej, jeżeli będziemy mieć nieco wiedzy, doświadczenia oraz minimum szczęścia, poprzez inwestycje w fundusze inwestycyjne możemy zarobić sporo więcej niż biernie przechowując swoje środki pieniężne na lokacie. Niestety jednak, jak każda podobna transakcja i każdy tej kategorii sposób pomnażania środków, nierzadko wiąże się to z jakimś ryzykiem, to jak będzie ono duże zależne jest od inwestowanej kwoty oraz charakteru naszych inwestycji a także służących temu okoliczności.

Zanim przejdziemy jednakże do konkretu, zacznijmy od wyjaśnienia czym na dobrą sprawę jest fundusz inwestycyjny. Najpowszechniejsze definicje wskazują, iż jest to forma inwestowania wspólnego opierająca się na lokowaniu pieniędzy zbiorowo, masowo. Można w tym zakresie mówić na przykład o wpłatach poprzez papiery wartościowe. Fundusz ma swoich uczestników, którymi mogą być tak różnorodne firmy, jak także miasta, gminy, związki wyznaniowe, stowarzyszenia różnego typu oraz rzecz jasna inwestujący pojedynczo, czyli osoby indywidualne.

Mogą funduszami inwestycyjnymi być zainteresowani także ci, którzy nie mają osobowości prawnej. Generalnie są to swego rodzaju instytucje, które pozwalają nam osiągnąć zysk, a co za tym idzie pobierają od nas w tym celu konkretne prowizje. My zarabiamy, a oni zyskują na naszym zysku. Jeżeli chodzi natomiast o to, jaka może być skala wyników funduszy inwestycyjnych, to zależy to w głównej mierze od panującej na giełdzie koniunktury.

W konsekwencji tego nie bez znaczenia okazuje się też to, czy fundusz opiera się na inwestycji w akcje bądź w obligacje itp.

Jak inwestować w fundusze inwestycyjne - część 1?

Jeżeli chodzi o to, jakie są możliwości inwestowania w fundusze inwestycyjne, to wyróżnia się ich szereg rodzajów. Są one mocno zróżnicowane chociażby pod względem tego, w co jest inwestowane. Na tej podstawie wyróżnia się między innymi takie formy jak nieruchomości, surowce, akcje i obligacje.

Kolejnym czynnikiem są natomiast miejsca inwestowania – rynki krajowe czy zagraniczne. Ogólnie fundusze tu charakteryzowane dzieli się biorąc pod uwagę typ inwestycji na obligacje, rynku pieniężnego, agresywnego wzrostu, akcji małych spółek, zrównoważone, stabilnego wzrostu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here