Metoda krakowska dla dzieci z autyzmem – na czym polega?

0
Metoda krakowska dla dzieci z autyzmem - na czym polega?

Dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera wymagają szczególnego podejścia. Przede wszystkim w kwestii rozwijania zdolności poznawczych. Mają one bowiem problem ze skupieniem uwagi oraz prawidłowym odczytywaniem intencji innych osób i kierowanego do nich przekazu. Dlatego też z myślą o m.in. takich problemach powstała metoda krakowska. Na czym polega i dlaczego jest tak przydatna dla dzieci z autyzmem? O tym w dzisiejszym artykule.

Zrozumieć autyzm

Śmiało można stwierdzić, że dzieci ze stwierdzonym autyzmem, albo jego odmianą, jaką jest zespół Aspergera, to wyjątkowe osoby. Dlatego też wymagają wyjątkowego podejścia. Jest to o tyle istotne, że dzieci, jak i często dorośli z tym zaburzeniem, nie są w stanie komunikować się z innymi. Pociąga to za sobą szereg problemów. W przypadku dzieci istnieje ryzyko, że nie będą w stanie przekazać dorosłym, że coś im dolega. W przypadku dorosłych będą mieli problem ze znalezieniem pracy i radzeniem sobie z wieloma sprawami życia codziennego. Dlatego tak ważne jest, aby ćwiczyć z dzieckiem autystycznym umiejętność komunikacji, czyli również pisania oraz czytania. Na pomoc przychodzi metoda Krakowska.

Metoda krakowska a autyzm

Program ten został opracowany przez profesor J. Cieszyńską. Skierowany jest on nie tylko do dzieci autystycznych, ale i zdrowych. Ta druga grupa dzieci będzie po prostu w stanie szybciej nauczyć się czytać, pisać i wypowiadać się, co okazuje się pomocne dla dziecka, które zaczyna swoją przygodę z edukacją. Wracając jednak do dzieci autystycznych – jak metoda krakowska może im pomóc w lepszym wyrażaniu własnych potrzeb? Przede wszystkim poprzez skuteczną naukę czytania. Mogłoby się wydawać, że są to z pozoru dwie niepowiązane kwestie, jednak nic bardziej mylnego.

Nauka czytania metodą krakowską

Dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, mogą mieć problem ze zrozumieniem wielu z pozoru prostych spraw. Dlatego trzeba im je jeszcze bardziej ułatwić. Z tego też powodu w ramach metody krakowskiej opracowana została symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania. Koncentruje się ona na rozpoczęciu nauki czytania od samogłosek prymarnych, a następnie przejściu do sylab. Jest to ważne, gdyż dziecko z zespołem Aspergera nie będzie w stanie w żaden sposób rozróżnić liter, które nic dla niego nie znaczą. Dlatego całą naukę czytania poprzedzają zajęcia z obrazkami. Chodzi o to, aby dziecko kojarzyło konkretną samogłoskę z jakąś sytuacją przedstawioną na obrazku. W takim wypadku literka ‘’A’’ będzie najpewniej dopasowana do ilustracji, na której ktoś czegoś się boi i krzyczy.

Najpierw samogłoski, następnie sylaby

Naukę kolejnego etapu rozpoczną wyrazy dźwiękonaśladowcze. Dziecko powinno nauczyć się nie tylko powtarzać takie dźwięki jak ‘’MIAU’’, czy ‘’HAU’’ ale rozumieć, że tak właśnie robi kot, czy pies. W metodzie krakowskiej ogromnie ważną rolę odgrywa rozumienie czytanego przez dziecko tekstu. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z autyzmem, które nie posiadają tak naturalnie rozwijających się zdolności poznawczych.

Co jest jeszcze ważne w nauce czytania metodą profesor Cieszyńskiej w kontekście dzieci autystycznych? Na pewno nauka wieloznaczności słów. Nie należy uczyć dziecka, że konkretna samogłoska może być używana tylko w jednej sytuacji. Ani, że dane słowo ma tylko jedno znaczenie. Ponadto, mając na uwadze to, jak ciężko jest dzieciom z zespołem Aspergera skupić się na nauce pewnych kwestii, metoda ta pomija wszelkie opisy wyglądu liter. W znacznym stopniu ułatwia to dziecku skupienie się oraz zapamiętywanie.

Nauka angielskiego i innych języków obcych dla dzieci. Jak uczyć angielskiego najmłodszych?

0
Nauka angielskiego i innych języków obcych dla dzieci. Jak uczyć angielskiego najmłodszych?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci przyswajają nowe umiejętności i wiedzę niezwykle szybko. Dlatego też najlepiej rozpocząć naukę języków obcych w młodym wieku. W ten sposób Twoja pociecha szybko opanuje nowy język i zacznie się nim płynnie posługiwać. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę językową dla dzieci.

Kiedy dzieci powinny rozpocząć naukę języka obcego?

Korzyści płynące z nauki języków obcych nie ograniczają się jedynie do opanowania nowego języka. Nauka języków wpływa również bardzo pozytywnie na rozwój mózgu najmłodszych. Poprawiają się ich umiejętności umysłowe, zdolność do koncentracji, zapamiętywania i szybkiego przyswajania informacji. Ponadto, z nauką każdego nowego języka obcego, przyswojenie kolejnego staje się prostsze. Nauka dodatkowego języka w młodym wieku przekłada się również na naukę innych przedmiotów, z racji na zwiększenie możliwości kognitywnych młodego człowieka.

Psycholodzy przekonują jednak, że najlepszym momentem na rozpoczęcie przez dziecko nauki nowego języka jest mniej więcej 3. rok życia. Dzięki temu jest ono najpierw w stanie poznać i opanować język ojczysty. Zbyt wczesny kontakt z innymi językami mógłby skutkować tym, że dziecko zaczęłoby mówić z opóźnieniem w porównaniu do swoich rówieśników.

Szkoły językowe dla najmłodszych – czy warto? 

Wielu rodziców decyduje się na wysłanie swoich pociech do szkół językowych. To znakomity pomysł, który pozwala dzieciom rozwijać się w optymalnych warunkach i szybko przyswajać wiadomości dotyczącego obcego języka. 

Nauka angielskiego dla dzieci może być prawdziwą frajdą! Lekcje dla najmłodszych przeprowadzane są często w formie zabawy, a odpowiednio wykształceni i przygotowani do zadania lektorzy wykorzystują efektywne metody nauczania.

Jak wybrać szkołę językową dla dziecka?

Wybierając szkołę językową najlepiej wybrać miejsce z renomą i dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi. Szkoła powinna zatrudniać doświadczonych lektorów, którzy charakteryzują się nie tylko dużymi umiejętnościami językowymi, ale również lubią pracę z dziećmi. 

Te wszystkie kryteria spełnia sieć szkół Mała Lingua, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej www.malalingua.com.pl. W szkołach tych realizowany jest autorski program nauczania dla dzieci i nastolatków w kilku grupach wiekowych. W zależności od wieku realizowane są trzy programy i metody:

  • Mała Lingua (od 3 do 6 i od 7 do 9 lat);
  • program Space (od 10 do 12 lat);
  • program Lingua Teens Space (od 10 do 18 lat).

Dzięki dostosowaniu metody nauczania do wieku i potrzeb dzieci, mogą one szybciej i sprawniej, ale też bardziej komfortowo poznawać nowy język i zdobywać potrzebne umiejętności.

Jak szukać mieszkania na studia? Z głową! Poznaj 3 sposoby!

0
Jak szukać mieszkania na studia? Z głową! Poznaj 3 sposoby!

Studenckie życie to nie tylko przyjemności. Poszukiwanie przytulnego mieszkania lub stancji potrafi być angażujące. Jak nie umrzeć przy tym z głodu i dobrze się bawić? Sprawdź nasze sposoby! Wybierasz się na studia do innego miasta i szukasz mieszkania? To wymagające zadanie, do którego warto się przygotować. Aby znaleźć studenckie lokum w dobrej lokalizacji oraz fajnych współlokatorów, unikaj najczęściej powtarzanych błędów. Jak to zrobić? Miej na uwadze nie tylko swoją kieszeń, lecz przede wszystkim zadbaj o siebie! Poszukiwania mieszkania na studia nie musi być stresujące. Dowiedz się, co możesz dla siebie zrobić w tym intensywnym czasie.

Najlepsze kredyty gotówkowe online różnych typów

0
Najlepsze kredyty gotówkowe online różnych typów

Statystyki mówią, że większość gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności na czarną godzinę. Zarabiamy na tyle mało, że praktycznie wszystko wydajemy na bieżące potrzeby. Gdy więc przychodzi jakiś nagły, niespodziewany wydatek, to jesteśmy w kropce. Pewnie, jakąś opcją mogłoby być pożyczenie pewnej sumy gotówki od rodziny lub znajomych. Nie każdy jednak ma taką możliwość, no i nie każdy ma rodzinę oraz znajomych gotowych pożyczać pieniądze. Ponadto, wiadomo że tego typu zobowiązania rodzą problemy i stosunki zależności.

Kolejnym krokiem było by zapewne udanie się do banku po kredyt. Nie jest to jednak takie proste, gdyż banki bardzo ostro oceniają zdolność kredytową swoich klientów. Wydaje się więc, że jedyną opcją są pożyczki gotówkowe w firmach pozabankowych. Gdy więc nagle ktoś z naszej rodziny zachoruje i potrzebujemy pieniędzy na leczenie, gdy przydadzą się środki na wyprawkę szkolną naszego dziecka, albo gdy niespodziewanie tracimy pracę i zanim znajdziemy nową troszkę czasu upłynie, wtedy nie mamy więc za bardzo wyboru i musimy się udać do takiej firmy pozabankowej.

Jeżeli jednak mieszkamy w małej mieścinie i nie ma w niej firmy tego typu to nic straconego, bowiem bez problemu w dzisiejszych czasach możemy wziąć kredyt gotówkowy przez internet. Co więcej, badania mówią, że kredyty brane przez internet są już dzisiaj nawet popularniejsze niż kredyty brane w fizycznych placówkach. W ten sposób oszczędzamy czas, oszczędzamy nerwy, oszczędzamy drogę. Nie musimy z nikim osobiście rozmawiać ani tłumaczyć się mu, na co potrzebujemy pieniędzy, wystarczy że wypełnimy odpowiedni wniosek przez internet.

Polecaną opcją są na przykład kredyty gotówkowe online na get-money.pl. Jest to serwis, który pozwoli wziąć kredyt niemal dowolnego typu, w tym także popularne pożyczki chwilówki (ale nie tylko, bo są tu też kredyty samochodowe, mieszkaniowe). Znajdują się na nim także wartościowe artykuły i poradniki z zakresu finansów oraz porównywarki kredytów, które pozwolą nam wybrać najlepszą ofertę na rynku w danej chwili.

Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj nasze sposoby

0
Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj nasze sposoby

Niektóre dzieci nie specjalnie przepadają za nauką. Z kolei inne twierdzą, że uczenie się jest nudne. Nam dorosłym wydaje się, czymś oczywistym, że uczyć się trzeba, ale dziecko niekoniecznie myśli już o przyszłości. Pamiętajcie, że dziecko jest niczym biała kartka i to właśnie w dużej mierze od rodziców zależy, jaki ono ma stosunek do nauki. Jeżeli słyszy uwagi rodziców, że uczenie się niektórych przedmiotów nie ma sensu może później przejawiać niechęć. Obecna reforma edukacji ma sprawić, że lekcje będą ciekawsze i nacisk na teorie będzie równy z naciskiem na praktykę. Niemniej to nadal opiekunowie powinni zaszczepić dziecku miłość do nauki. Dzisiaj przedstawimy Wam nasze sposoby, jak zachęcić dziecko do nauki.

Reformy i nowe podstawy programowe

0
Reformy i nowe podstawy programowe

Nie każdy lubił się uczyć, kiedy chodził do szkoły. Jest to jednak nieunikniona część naszego życia. Na edukację w naszym kraju poświęcamy najczęściej kilkanaście lat. Kiedy jednak kończymy już szkołę średnią lub wyższą to wcale nie oznacza, że nie musimy się już uczyć. Wręcz przeciwnie – kiedy idziemy do pracy i wybieramy rozwojową branżę, zazwyczaj oznacza to, że wciąż będziemy musieli zdobywać nowe umiejętności i kompetencje, aby wciąż udoskonalać swoje CV.

Dobrze jest pamiętać o tym, aby nie stać w miejscu i wciąż zdobywać nowe umiejętności, nawet jeśli w swojej dotychczasowej pracy czujemy się dobrze, wcale nie oznacza to, że mamy osiąść na laurach. Uczniowie chodzący do szkoły wiedzą, że reforma edukacji a nowy podręcznik szkolny dla ucznia to dwie ważne sprawy, od których będzie zależała skuteczność jego nauki. Niektórzy są bardzo ambitni. Sporo czasu poświęcają na zdobywanie interesujących ich informacji. Niektórzy jednak z przykrością przyznają, że nie zawsze to, czego dowiadujemy się w szkole jest praktyczne. Może się okazać, że znacznie bardziej przydałaby nam się wiedza, którą będziemy mogli wykorzystać na gruncie zawodowym. Może z czasem zmieni się to i wraz z kolejną reformą okaże się, że edukacja będzie bardziej dostosowana do uczniów.

Nowa podstawa programowa dla Liceum technikum to interesująca wiedza, która może stanowić jednak wyzwanie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wymaga nowego podejścia i zastosowania innych metod niż dotychczasowe. Podręczniki szkolne dla uczniów i nauczycieli zawierają wiele interesujących informacji. Niektórzy nauczyciele potrafią bardzo dobrze przekazywać wiedzę, uczniowie ich lubią i szanują. Ciężko jest wypracować relacje, z których obie strony będą zadowolone. Jednak tylko wtedy jest duża szansa na to, że zarówno nauczyciel jak i uczeń będą usatysfakcjonowani tym, co robią. To bardzo ważne, aby mieć prawidłowe podejście do ucznia, który często styka się z rozmaitymi problemami. Warto zachowywać empatię oraz być elastycznym, dzięki temu rozwijamy i kształtujemy swoje umiejętności oraz uczymy się komunikatywności.

Niektórzy nauczyciele pozostają w naszych sercach i umysłach na całe życie, ponieważ wyróżniali się na tle innych. Część z nich potrafi stanowić prawdziwy autorytet, który szanujemy i wspominamy przez wiele lat. Są osobami, które potrafią mieć na uczniów duży wpływ, dlatego ważne jest, aby wywiązywali się dobrze ze swojej roli i mieli świadomość tego, jak ogromne znaczenie odgrywają w życiu nastolatków.

Zbiór najnowszych podręczników znajdziesz w sklepie internetowym https://www.gandalf.com.pl/podreczniki/

Co musimy wiedzieć przy wyborze obuwia roboczego?

0
Co musimy wiedzieć przy wyborze obuwia roboczego?

Jeśli mamy fizyczną pracę oraz wykonujemy ją już dobrych kilka lat, to zaczynamy sobie zdawać sprawę, jak wymaga ona dużo od nas wysiłku. Im praca nasza jest cięższa, tym wymaga od nas więcej wysiłku. Pieniądze zarobione są dla nas bardziej cenne. Zwykle w fizycznej pracy się dużo chodzi. Po tym jak wrócimy do domu, to odczuwamy duży ból w nogach oraz mięśniach. Jesteśmy po prostu wykończeni. Niekiedy mamy jeszcze na głowie obowiązki domowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednio dobre obuwie.

Znaczenie obuwia

Gdy bolą nas nogi i stopy bezpośrednio od strony podeszwy, a kolana nam skrzypią oraz nas bolą, to na pewno mamy złą technikę podnoszenia ciężarów w pracy. Musimy zwracać uwagę na to jak prawidłowo odciążyć plecy i ułożyć prawidłowo kolana. Jednak dużą rolę odgrywają tutaj buty robocze. Niby jest to błaha sprawa. Jednak mają one znaczenie ogromne. Dzięki odpowiednio dobranym butom mamy zagwarantowany komfort w pracy. Najczęściej obuwie w fizycznej pracy otrzymujemy od pracodawcy. Takie obuwie najczęściej nie jest wysokiej jakości. W środku jest twarde i naprawdę niewygodne. Numeracja zaś jest bardzo różna.

Prawidłowe obuwie

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza praca była przyjemniejsza, a chodzenie bardziej komfortowe, to powinniśmy zainwestować w naprawdę porządne buty robocze. Cena takich butów nie jest zbyt wysoka. Mniej więcej jest to koszt stu dwudziestu złotych wzwyż. Wszystko jest zależne od wykonania jak i także od firmy. Jeśli chcemy kupić buty porządne w cenie niewysokiej, to powinniśmy koniecznie zaglądać na strony internetowych sklepów. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby buty przez nas wybrane były najlepiej wykonane z bydlęcej skóry. Ona bowiem ma najmniejszą nasiąkliwość właśnie wody. Język miechowy jak i także kołnierz wypełnione koniecznie powinny być pianką PUR. Zaś wyściółka butów zrobiona musi być takiego materiału, który jest oddychające oraz także wytrzymały. Dzięki temu nasze stopy mieć będę dopływ swobodny powietrza. Z kolei pot będzie na zewnątrz bardzo dobrze odprowadzany. Pozwala nam to na uniknięcie zapachu przykrego obuwia po naszym całym dniu pracy. Są to chyba kwestie dla wszystkich osób wykonujących pracę fizyczną bardzo ważne. Co więcej powinniśmy wychodzić z założenia, że nie powinno się na butach oszczędzać. Jest to bardzo ważny element w naszej pracy, a więc powinniśmy zainwestować w niego. Wówczas będziemy mogli obuwiem cieszyć się przez naprawdę długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z: butyrobocze.eu

Czy realizacja podstawy programowej w szkole powinna zostać udokumentowana

0
Czy realizacja podstawy programowej w szkole powinna zostać udokumentowana

Jakie dokumenty potwierdzające realizację podstawy programowej należałoby przedstawić podczas kontroli, biorąc pod uwagę ostatnie rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.

Telefon służbowy i prywatny – dwa osobne czy jeden łączący obie funkcje?

Telefon służbowy i prywatny – dwa osobne czy jeden łączący obie funkcje?

Eksperci alarmują – powinniśmy nauczyć się oddzielać życie zawodowe od prywatnego! Co jednak w sytuacji, kiedy zawód lub posiadanie własnego biznesu sprawiają, że jest to niezwykle trudne? Najlepiej zacząć od metody małych kroków. Czyli jak?

Tablet – dlaczego warto go kupić, kiedy jest się na studiach?

Tablet – dlaczego warto go kupić, kiedy jest się na studiach

Studia często wiążą się z okresami bardziej lub mniej wytężonej nauki. Procesowi temu jednak zawsze towarzyszy mnóstwo źródeł, z którymi stykamy się w czasie studiowania – podręczników, ton skserowanych materiałów i notatek. Niektóre osoby natłok materiałów może przytłoczyć – warto dbać więc o to, by były one uporządkowane, a ich gromadzenie nie wymknęło się nam spod kontroli. Pomóc w zapanowaniu nad chaosem może digitalizacja materiałów i korzystanie z nich na urządzeniach elektronicznych takich jak tablet, na przykład oferowany przez firmę Samsung Galaxy Tab S.

ZOBACZ TEŻ