Znajomość języka obcego to w dzisiejszych czasach konieczność. Dawniej tego rodzaju umiejętność gwarantowała przewagę na rynku pracy. Obecnie, gdy większość osób posługuje się językiem angielskim na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, trzeba sprostać większym wymaganiom. Nierzadko wśród nich znajduje się posiadanie certyfikatu z dodatkowego języka obcego. Najczęściej wymagany jest niemiecki. Posługiwanie się nim biegle otwiera wiele drzwi i zapewnia zupełnie nowe możliwości.

Jak się okazuje Polacy bardzo chętnie uczą się języka niemieckiego. Główną motywację stanowi przede wszystkim szansa na zdobycie lepiej płatnej pracy. Nie wszyscy jednak chcą emigrować do Niemiec, część rodaków ma nadzieję na otrzymanie dobrej posady w kraju u niemieckich pracodawców bądź w firmach, które na co dzień współpracują z naszym zachodnim sąsiadem. Szansę na to są bardzo duże i to nie tylko na Śląsku ale i w województwie mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim czy podkarpackim. Dobra znajomość niemieckiego może zapewnić awans w takich branżach jak m.in.: produkcja, bankowość, przemysł, IT, nieruchomości lub media.

Jak uczyć się skutecznie?

Decyzja już zapadła. Zaczynasz uczyć się języka niemieckiego. Jak się to tego zabrać, aby wykorzystać czas jak najefektywniej? Osoby, które nigdy dotąd nie miały styczności z tym językiem mogą mieć pewne trudności, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs specjalistyczny. Najwięcej korzyści zyskujemy, gdy uczymy się również w domu z książkami zakupionymi w księgarni internetowej czy stacjonarnej w Twoim mieście. Jakie metody możemy jeszcze wykorzystać?

  • Samoprzylepne karteczki – chcesz poznać jak najwięcej słów? Przetłumacz na język niemiecki przedmioty, które znajdują się w Twoim domu i zapisz ich nazwy na karteczkach samoprzylepnych. Wystarczy przykleić je do wybranego przedmiotu i gotowe. Za każdym razem gdy będziesz na niego patrzeć, utrwalisz sobie dane słowo.
  • Ulubiony serial w wersji niemieckiej – zapewne jest taki serial, który znasz niemal na pamięć. Bez większego problemu znajdziesz do w sieci w niemieckiej wersji językowej. Przydatne mogą okazać się także napisy. W ten sposób nauczysz się nie tylko wymowy, ale i pisowni.
  • Słowo dnia – w nauce języka ważna jest systematyczność. Każdego dnia wybierz nowe słowo ze słownika i zapisz je w widocznym miejscu z przykładowymi zdaniami, w których można go użyć. Dzięki temu w przeciągu roku nauczysz się przynajmniej 365 słów (plus te, które dodatkowo poznasz w zapisanych zdaniach). Podobno wystarczy zaledwie 1000 najbardziej popularnych aby bez problemu porozumieć się w języku obcym.
  • Aplikacja i gry mobilne – nauka może być przyjemnościa, szczególnie gdy połączysz ją z rywalizacją bądź nagrodami. Warto zatem wykorzystać różne aplikacje i gry mobilne stworzone specjalnie do nauki języka niemieckiego.
  • Wykorzystaj każdą wolną chwilę – jazda samochodem, spacer z psem, droga do pracy – niemal przez większość dni tracisz takie chwile, a przecież możesz je wykorzystać na naukę. Wystarczą słuchawki i smartphone.

Podręczniki i inne pomoce naukowe

Podręczniki nie zawsze kojarzą nam się dobrze, ale są niezbędne do nauki języka, zwłaszcza gdy chcemy poznać gramatykę. Dobrą propozycję dla początkujących stanowi m.in. książka Ich und du neu 1 bądź Mach Mit 1, którą w sprzedaży posiada księgarnia naukowa PWN. Ciekawym urozmaiceniem będzie także zapoznanie się z książką idiomy polsko-niemieckie, która pozwoli poznać niemieckiego odpowiedniki polskich przysłów. Niezbędny będzie również słownik polsko-niemieckim. Ponadto, wzrokowcom polecane są fiszki do nauka języka.

Najważniejsza jest systematyczność, dlatego dobrze jest pomyśleć o dodatkowej motywacji, dzięki której nawet w chwilach zwątpienia i lenistwa będziemy dalej się uczyć.

Artykuł powstał we współpracy z Internetową Księgarnią Internetową PWN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here