Jak podjąć właściwą decyzję?

Bardzo wielu ludzi, niezależnie od tego jak bardzo chciałoby zmienić swoje życie, codziennie powielane nawyki czy przyzwyczajenia, niestety nie ma zbyt wiele silnej woli, czasami również odwagi czy tez motywacji do tego, aby pójść za ciosem i urzeczywistnić swoje marzenia, plany, zamierzenia, przekładając je w czyny oraz konkretne działania.

Warto zatem poczytać niniejszy poradnik, za pośrednictwem którego można będzie pozyskać szeroki wachlarz cennych wskazówek dotyczących umiejętności podejmowania właściwych decyzji.

Co będzie Ci niezbędne? Na dobry początek przygotuj kubek ulubionej, świeżo parzonej kawy, a także kartkę papieru formatu A4 i świetnie piszący długopis. Rozsiądź się komfortowo na kanapie i zacznij relaksować.

Nie myśl o swoich problemach, dylematach, wątpliwościach, strachu i obawach, niezależnie od tego jak ciężkie by one były i jak bardzo by Cię przytłaczały. Warto zatem przejść do konkretów. Zrób na wyżej wspomnianej kartce tabelkę, w której będziesz mógł przedstawić dwie kolumny. W pierwszej daj nagłówek ARGUMENTY ZA, w drugiej natomiast ARGUMENTU PRZECIW. W nich będziesz umieszczać swoje konkretne myśli dotyczące tematu przez Ciebie zgłębianego, rozważanego.

Zwrócisz uwagę na to, czy więcej jest wad czy zalet. Warto popatrzeć na sprawę obiektywnie, na trzeźwo, chłodnym okiem, bowiem dzięki temu zyskasz sto procent pewności, że danej kwestii problematycznej, w której nie wiesz jaki rodzaj decyzji podjąć, nie przekoloryzowałeś. Oczywiście, po wypisywaniu wszelkich za i przeciw, podejmiesz decyzję, sugerując się tym, gdzie było więcej argumentów.

Jak podjąć właściwą decyzję?

Jeżeli podczas tworzenia tabelki, o której wspomnieliśmy powyżej podejdziesz bez wszelkich emocji, masz okazję do tego, aby naprawdę nie żałować tego, co postanowisz. Podejmiesz w pełni trafną decyzję. Jeżeli natomiast będziesz już na etapie podjęcia tejże decyzji, koniecznie nie analizuj czy aby na pewno robisz dobrze – przecież wyniki Twoich rozważań masz czarno na białym, zatem masz się czym konkretnie sugerować i wszelkie inne rozmyślenia w tym aspekcie nie mają sensu, bowiem niczego nie zmienią.

Istotne jest także nie rozmyślanie nad tym, co już było, nad decyzjami, które zapadły. Nie kwestionuj swojej decyzji, bo takie negatywne nastawienie sprawi tylko tyle, że niestety, ale będziesz przed kolejnymi decyzjami niezbędnymi do podjęcia, po prostu najzwyczajniej w świecie zestresowany.

Podejmowanie decyzji wymaga stanowczości. Jeżeli natomiast wątpisz sam w siebie, jesteś człowiekiem, który nie odznacza się wysokim poczuciem własnej wartości, a także nie masz stabilnego obrazu samego siebie czy uregulowanej, względnie stabilnej sytuacji życiowej, nawet najdrobniejsza, najmniej kłopotliwa sytuacja może urosnąć do rangi jednego z gigantycznych dylematów w Twoim życiu.

Zachowaj zatem trzeźwość myślenia, ale też trzymaj się uparcie tego, co wydaje Ci się słuszne, lub wychodzi na słuszne ze względu na to, jaki jest bilans argumentów przemawiających za i przeciw.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here