Jak opatentować wynalazek?

Każda rzecz, która zostanie przez kogoś wymyślona i ma zostać rozpowszechniona jako swego rodzaju nowy, funkcjonalny wynalazek, koniecznie powinna uzyskać patent.

Generalnie podstawą w tym przypadku jest spełnienie pewnych odgórnie narzuconych formalności, a co za tym idzie niezbędne staje się zgłoszenie z naszym wynalazkiem do Urzędu Patentowego, który się tym zajmuje. Można wejść na jego oficjalną stronę internetową, a dzięki temu poczytasz komplet szczegółowych informacji, jak się zabrać za przygotowania do pozyskania patentu.

Generalnie w naszym kraju wyżej wspomniany Urząd Patentowy stanowi jedyną instytucję, która wedle obowiązujących zasad prawnych dysponuje przywilejem udzielania patentów. Nie ma żadnej innej, która by taką moc sprawczą posiadała, dlatego też skonstruowanie czegokolwiek, zaś pominięcie w celu pozyskania na to patentu Urzędu Patentowego automatycznie uniemożliwia rejestrację naszego dzieło i oficjalne uznanie go za wynalazek.

I tak należy wspomnieć po krótce o tym, jakimi kategoriami w ogóle zajmuje się charakteryzowana instytucja. Po pierwsze, mowa o rozpatrywaniu kompleksowo wniosków w paru dziedzinach, a mianowicie- wynalazki i wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne. O kwestiach technicznych z tym związanych natomiast powiadomimy szczegółowiej w poniższych fragmentach, do lektury których serdecznie zapraszamy.

Jak opatentować wynalazek?

Nim cokolwiek zaczniesz załatwiać, stwierdź sam czy chcesz indywidualnie podejmować się realizacji danych formalności czy też masz zamiar skorzystać z pomocy specjalisty działającego w tym zakresie. Takim ekspertem jest nikt inny jak rzecznik patentowy. Jest to fachowiec w tej sprawie, ale oczywiście skorzystanie z jego usług jest płatne i to z reguły naprawdę sporo.

Jeżeli podejmiesz natomiast decyzję o tym, że sam zajmiesz się przygotowaniem wszystkich spraw formalnych, koniecznie powinieneś sporządzić odpowiednią, niezbędną dokumentację zgłoszeniową. Co się na nią składa? Jest to oświadczenie informujące o tym, że chce się skorzystać z pierwszeństwa, podanie o ochronę na rejestrowany wynalazek, opis wynalazku, zastrzeżenie patentowe, które ma być po to, aby realne stało się określenie przedmiotu wynalazku, pełnomocnictwo, o ile nie działamy w interesie swej konstrukcji samodzielnie, zaś wysyłamy na przykład za nas kogoś innego pełniącego funkcję naszego pełnomocnika, rysunki, które mają rozpatrującym nasze wnioski pomóc w zrozumieniu wynalazku.

Musimy także mieć pewność, że w momencie gdy ubiegamy się o patent nie naruszamy żadnych praw wyłączności. W tym celu warto wybrać się do Urzędu Patentowego, aby prześwietlić to w jego bazach. Można także zajrzeć do baz międzynarodowych oraz baz europejskich. Do Urzędu kierujemy zgłoszenia pisemnie, faksem, a także elektronicznie.

Ostatni punkt to opłaty, jakie są za usługi placówki pobierane. Mowa tu o płatnościach koniecznych do wyregulowania na dwóch etapach postępowania- na etapie zgłoszenia, a wtedy w grę wchodzą opłaty jednorazowe oraz dla następnych okresów ochrony i wówczas mowa o opłatach okresowych. Patent na określony wynalazek obowiązuje dwadzieścia lat od momentu jego zgłoszenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here