Jak nie dać się oszukać bankom?

Generalnie banki są to instytucje, które uchodzą za standardowe miejsca publiczne, świadczące usługi skierowane do społeczeństwa.

Faktycznie tak jest, ale niemniej jednak drugie tyle, ile my z banków otrzymujemy, my bankom dajemy zarobić. Nie da się ukryć, że aby placówki te funkcjonowały, muszą jakoś na nas zbijać interes i ukrytych kosztów, o których bardzo często wielu ludzi kompletnie nie ma zielonego pojęcia jest naprawdę dużo.

Poniżej przedstawimy szeroki zakres wskazówek dotyczących ostrożnego nawiązywania współpracy z instytucjami bankowymi.

Nie za duży

Im większy bank, tym automatycznie rośnie jego renoma. Z jednej strony to bardzo dobrze bo przecież jak bank jest rozpoznawalny, to mamy większą pewność i bezpieczeństwo lokowania swoich środków pieniężnych.

To jest zatem właściwy tok myślenia w przypadku powiedzmy ludzi, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytów, przykładowo hipotecznych, jakie mają obowiązywać latami. Nie zawsze natomiast warto od razu uderzać do wielkiej placówki, która co z tego, iż ma renomę, jak ma także spore prowizje ciągnące się za wszelkimi świadczonymi przez nią usługami. Jeżeli zatem zależy Ci na wzięciu malutkiej pożyczki, wybierz mniejszy bank. Jak tylko masz pewne środki na koncie i nie są to sumy wygórowane, również możesz sobie odpuścić większe punkty bankowe.

W niektórych przypadkach popularnych instytucji, dochodzi do sytuacji, że już samo prowadzenie rachunku bankowego jest po prostu kosztowne. Po kilka złotych za posiadanie rachunku co miesiąc ściągane z konta, płatne smsy powiadamiające o realizowanych transakcjach, płatne przelewy itd.

Warto również wiedzieć, że jeżeli mamy lokatę w banku, to o ile nie przekracza ona 100 tysięcy euro, a raczej ciężko mieć taką kwotę, objęte są one w całości gwarancjami ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Uważniej wybieraj lokaty

Nie jest wskazane, aby gromadzić środki pieniężne w lokatach strukturyzowanych. Warto poczytać pisma branżowe, aby się na ten temat czegoś więcej dowiedzieć. Dlaczego nie są one zalecane?

Jak nie dać się oszukać bankom?

Przede wszystkim chodzi o to, że nie są one opłacalne, bowiem nie przynoszą żadnego zysku, zwłaszcza w porównaniu z innymi lokatami, takimi jak przykładowo konta oszczędnościowe czy jakieś fundusze inwestycyjne. Dzięki temu, że nieostrożnie wybierzesz lokatę, bank na Tobie zwyczajnie zarobi.

Popatrz gdy wybierasz fundusz

Jeżeli decydujesz się na to, aby ulokować swoje pieniądze w funduszu inwestycyjnym, musisz być ostrożny, ponieważ sugerowanie się historyczną stopą zwrotu nie jest żadnym wyznacznikiem. Giełda to prawdziwa huśtawka.

Trzeba zatem mieć potocznie mówiąc „łeb na karku”. Jeżeli konsultant Ci doradza fundusz tej kategorii, po prostu chce on na Tobie najzwyczajniej w świecie zarobić.

Nie daj się zmanipulować

Konsultanci bankowi teoretycznie powinni być naszymi doradcami, ale w gruncie rzeczy ich zadaniem jest działanie na pożytek instytucji, w której są zatrudnieni, a przy okazji swój własny zarobek, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że dostajesz kolejne telefony dotyczące oferty na następną kartę kredytową.

Nie kuś się na nią, bo nawet jeżeli z niej nie będziesz korzystać i tak musisz prawdopodobnie dokonać opłaty za jej posiadanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here