Jak chronić kartę płatniczą?

Obecne czasy i postęp z nimi związany skłoniły praktycznie wszystkich zarabiających czy wykazujących jakiekolwiek zyski do tego, aby założyć konto w instytucji bankowej. W zdecydowanej większości przypadków natomiast, tego rodzaju inwestycja w otwarty rachunek oszczędnościowy pociąga za sobą również opcję posiadania karty płatniczej.

Karta do bankomatu umożliwia nie tylko wybór środków pieniężnych bez konieczności odwiedzania standardowej placówki, ale przede wszystkim jest to strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o komfort płacenia, regulowania należności i rachunków. Dlatego też nie powinno dziwić nikogo, iż aż tak duże rozpowszechnienie kart płatniczych jest równoznaczne z koniecznością ich chronienia, bowiem na solidny smaczny kąsek jakim jest plastikowa plakietka stanowiąca dostęp do naszego konta czyha masę oszustów i złodziei.

Zabezpieczenie karty płatniczej jak najbardziej jest możliwe. W tym celu można zastosować kilka sprawdzonych wskazówek, które na pewno w kryzysowej sytuacji okażą się sprawdzonymi trikami pozwalającymi przechytrzyć nieuczciwych narażających nas na niebezpieczeństwo utraty zgromadzonych na koncie środków pieniężnych.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych, najpowszechniejszych porad dotyczących tego, w jaki sposób ochronić swoją kartę płatniczą.

Sprawdzaj

Jeżeli korzystasz z jakiegoś przypadkowego bankomatu, na przykład w miejscu zupełnie oddalonym, gdzieś znajdującym się na uboczu, pustkowiu, gdzie nie ma większego ruchu, powinieneś najpierw – zanim włożysz kartę w okienko – zapoznać się z miejscem. Co mamy na myśli? Dokładne przyjrzenie się czy w okolicy bankomatu nie jest zamontowana kamerka, za pośrednictwem której złodziej mógłby przechwycić Twoje dane.

Musisz także popatrzeć czy ta kamerka nie prowadzi na przykład wprost na klawiaturę, na której wprowadzasz PIN. Jeżeli coś zwróci Twoją uwagę, to prawdopodobnie znak, że bankomat został przechwycony przez oszustów.

Wówczas zrezygnuj z tego punktu i poszukaj innego. Bardzo sprawdzone są bankomaty umiejscowione w ruchliwych miejscach, nawet nie te na zewnątrz, przy drogach, na ulicach, lokalach czy instytucjach, ale chociażby te w domach towarowych czy galeriach handlowych.

Jeżeli chcesz należycie chronić się przed złodziejami i oszustami, chroń swoje dane i strzeż ich jak oka w głowie. Nigdzie ich nie zapisuj oraz nie podawaj osobom trzecim. Nie jest zalecane, aby Twoje personale dane miały nawet osoby wzbudzające zaufanie – powiedzmy pracownicy danej placówki bankowej w której masz założone konto. Kod PIN do Twojej karty płatniczej powinien być ścisłą tajemnicą.

Jak chronić kartę płatniczą?

Nie wybieraj również na oznakowanie PIN-u rozpoznawalnych w Twoim przypadku cyfr – dat urodzenia czy też innych znaczących terminów, na które po prostu można wpaść. Często, z lenistwa i wygody, na PIN wybiera się ciąg cyfr wynoszący kolejne takie same numery – 1234 czy 1111 itp. To także łatwe do trafienia.

Kiedy wybierasz pieniądze z bankomatu, już powinieneś automatycznie mieć wyrobiony nawyk, że zasłaniasz kod PIN ręką. W celach chociażby profilaktycznych, na pewno to nie zaszkodzi. Warto natomiast, w ostatecznej sytuacji, kiedy zorientujesz się, że Twoja karta płatnicza została skradziona, udać się do placówki bankowej czy też przedzwonić do niej, aby kartę zastrzec i by nie było można z niej korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here