Ewolucja myślenia, czyli rzetelna wiedza w dobie internetu

Skąd brać sprawdzone informacje w dobie dezinformacji i Internetu 3.0? Jest to coraz trudniejsze, a media społecznościowe zrelatywizowały pojęcie prawdy (nazywanej dziś czasem post-prawdą). Gdzie można znaleźć prawdziwe informacje o geologii czy nauce o ziemi, a których źródeł lepiej się wystrzegać?

Najłatwiej odpowiedzieć na powyższe pytanie: ze sprawdzonych źródeł. To najlepsza możliwa odpowiedź, jednak które źródła uznać za prawdziwe? Co jeżeli odłam biologii – ewolucjonizm – traktowany jest jak dogmat, a coraz więcej faktów przeczy jego założeniom…

Czy warto czytać nowinki z portali popularnonaukowych?

Nowinki z dziedziny nauki o ziemi czy biologii pojawiają się nawet na popularnych portalach informacyjnych czy w tabloidach. Z jednej strony zjawisko przybliżania wiedzy zwykłemu czytelnikowi jest pozytywne. Rodzi jednak pewne zagrożenia typowe dla internetowego świata post-prawdy. W dziedzinie nauki o ziemi czy ewolucji wciąż prowadzone są nowe badania. Każdego dnia można na ich podstawie pisać sensacyjnie brzmiące nagłówki, tymczasem wiedza na temat podstawowych faktów zmienia sę dość powoli. Zazwyczaj jedne badania nie wystarczą, by wywrócić do góry nogami ustalony porządek rzeczy. W związku z tym pojawia się dużo nieporozumień.

Dziennikarze bardzo chętnie z marginalnych naukowych tez tworzą fakty prasowe, które później żyją własnym życiem. Nie są pasjonatami ani znawcami tematu i polegają nie tylko na wynikach badań uniwersyteckich, ale też notkach prasowych czy tezach ideologów. Właśnie dlatego trzeba z dużą ostrożnością traktować nie tylko działy biologii czy nauki o ziemi w tabloidach, ale też na portalach informacyjnych. Jeszcze ciekawiej wyglądają doniesienia o ewolucji czy geologii w mediach społecznościowych.

Geologia z Facebooka i Instagrama

Młodzież nie ma już czasu przeszukiwać sieci w poszukiwaniu informacji. Coraz częściej w poszukiwaniu wiedzy o geologii czy biologii wystarczy im subskrypcja kanału popularnonaukowego czy obserwowanie influencera. Ale uwaga – dane z mediów społecznościowych mogą wprowadzać w błąd. Taka przypadkowa osoba nie ma żadnego kodeksu pracy i nie odpowiada w razie, gdyby podała czytelnikom nieprawdziwe informacje. Dlatego na faktach o ewolucji z memów czy infografik można polegać w jeszcze mniejszym stopniu, niż na popularnonaukowych doniesieniach z portali informacyjnych czy plotkarskich.

Zazwyczaj im bardziej fascynująca grafika, tym mniej w niej prawdy. Twórcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że najlepiej klikają się sensacje, nawet jeśli faktycznie nie mają nic wspólnego z nauką o ziemi czy ewolucji.

Gdzie szukać poważnej wiedzy o ewolucji?

Pozostaje więc pytanie: gdzie szukać poważnych i sprawdzonych informacji? Oczywiście odpowiednim źródłem są komunikaty uniwersytetów, muzeów i portale branżowe. Poza pasjonatami mało kto ma jednak czas zagłębiać się w takie dane. Dlatego powstał portal Ewolucja Myślenia. Zespół złożony ze znawców tematu i pasjonatów stara się wyszukiwać najbardziej sprawdzone informacje z dziedzin takich jak:

• geologia,

• nauka ziemi,

• ewolucjonizm,

• biologia.

Dane zgromadzone na stronie są rzetelne oraz podane w ciekawej i estetycznej formie. www.ewolucjamyslenia.pl to zarówno źródło wiedzy dla osób, które hobbystycznie interesują się nauką o ziemi i człowieku, jak i dla uczniów czy studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here